Strašiak tuk

kokosovy olej zdravy tuk

Môžem určiť presný čas v mojom živote, kedy som začala démonizovať tuk. Bolo to krátko potom, čo som oslávila štrnáste narodeniny a rozhodla som sa, že musím schudnúť. Sľúbila som si, že začnem cvičiť, ale vždy som mala niečo dôležitejšie. Tak som našla iné riešenie: prestanem jesť tuky. Veď, žiadny tuk v ústach, žiadny tuk na tele. Bolo to geniálne, ale nefungovalo to.

Takmer o desať rokov neskôr som si uvedomila, že som naletela. Vynikajúci marketing ma presvedčil, že tuk je zlo. V dôsledku tohto presvedčenia som začala nahrádzať časť jedálnička sacharidmi a cukrami a rozpútalo sa peklo s priberaním a zdravotnými problémami. Po celé roky som verila, že nízkotučná strava je kľúčom k chudnutiu, kontrole hladiny cholesterolu a prevencii zdravotných problémov. Ale viac než len množstvo tuku záleží na druhu tuku, ktorý jete.

zdrave tuky kokosovy olej

Telo potrebuje tuk. Bez neho nebude dobre fungovať. Nebudete chudnúť a stratíte zdravie. Takmer každá časť nášho tela vyžaduje zdravé tuky, aby mohla dobre fungovať (napríklad mozog sa skladá z 60 % tuku). Nehovorím o transtukoch nájdených v spracovaných potravinách a margaríne (fuj!), hovorím o prírodných tukoch, ktoré sa nachádzajú v potravinách, ako je kokos, avokádo, orechy, semená, vajcia a v živočíšnych produktoch z voľne sa pasúcich kráv. Tuky sú dôležitou súčasťou zdravej výživy: poskytujú esenciálne mastné kyseliny, aby naša pleť bola jemná, vlasy lesklé, pomáhajú zužitkovať vitamíny rozpustné v tukoch a sú skvelým zdrojom energie.

Prečo je tuk skvelý?

Tuk pomáha odbúrať chuť na sladké a pomôže vám schudnúť.

Konzumácia zdravých tukov zabije chuť na cukor a sladkosti, okamžite. Jednou z mojich tajných zbraní v mojej osobnej vojne proti cukru je panenský kokosový olej . Je to jeden z najlepších tukov.

Kokosový olej sa skladá z kyselín so stredne dlhými reťazcami (MCFA – medium chain fatty acid). Vskutku, kokosový olej je najbohatší prírodný zdroj MCFA. Pri metabolizme tukov má tento fakt veľký význam. MCFA sú telom spracovávané skôr ako sacharidy, ich trávenie začína už v ústach, nepotrebujú enzým lipázu z pankreatických štiav. Sú oveľa ľahšie rozpustné v telesných tekutinách. Ich kompletný rozklad prebehne v žalúdku. Kokosový olej je telom rýchlo spracovaný, neusadí sa v tele ale poskytne mu pohotovú energiu pre mozog a svaly. Hoci 3 lyžice kokosového oleja predstavujú 360 kalórií, nie sú rizikom priberania, lebo sa veľmi rýchlo premenia na energiu, t. z. že kokosový olej je zdrojom okamžitej energie podobne ako cukor a ďalšie jednoduché sacharidy. A hoci obaja doručujú energiu do vášho tela, na rozdiel od sacharidov, kokosový olej neprináša inzulínovú rezistenciu a vysoké výkyvy hladiny cukru v krvi. To je výborná správa najmä pre diabetikov.

A bonus, konzumácia zdravých tukov vám pomôže schudnúť! Jesť tuk neznamená automaticky, že budete tuční, len si musíte vybrať zdravé tuky. Existuje množstvo štúdií, že panenský kokosový olej zvyšuje metabolizmus. Ľudia, ktorí konzumujú 2 lyžice panenské kokosového oleja denne spália viac kilojoulov ako tí, ktorí kokosový olej konzumujú menej alebo vôbec. Rýchly metabolizmus pomáha posilniť imunitný systém a udržať štíhlu líniu.

zdravé tuky pomáhajú schudnúť a udržať si perfektnú postavu

Tuky sú dôležité pre hormonálne zdravie

Tuk je životne dôležité pre hormonálne zdravie a pohodu, pretože naše hormóny sú tvorené aj z tukov (cholesterolu) a bielkovín. Ak neprijímame dostatok zdravých tukov v našej strave, naše telo nemá základné stavebné kamene pre hormóny. A čo viac, aj pre zdravý nervový systém, je tuk dôležitý. Obaja, náš nervový systém aj naše hormóny, sú majstrami v regulácii všetkých telesných funkcií. Bez tuku na podporu ich činnosť nemôžu správne „doručovať“ správy a pokyny. To je jeden z dôvodov, prečo dnes dochádza k epidémii zlého hormonálneho aj psychického zdravia. Vzdávame sa niečoho, čo naše telo potrebuje na fungovanie.

 avokádo obsahuje zdraviu prospešné tuky

Tuky sú dôležité pre zdravie mozgu, srdca a ciev

Cholesterol je životne dôležitý pre funkciu mozgu. Zatiaľ čo váš mozog predstavuje asi 2-3% z vašej celkovej telesnej hmotnosti, 25% cholesterolu v tele sa nachádza v mozgu, kde hrá dôležitú úlohu v takých veciach, ako je funkcia membrán, pôsobí ako antioxidant a slúži ako surovina, z ktorej sme schopní vyrábať progesterón, estrogén, kortizol, testosterón a dokonca aj vitamín D. V nedávnej štúdii, ktorá je dostupná na stránkach NIH Public Access, výskumníci dokázali, že najlepšiu pamäť mali starší pacienti s najvyššou hladinou cholesterolu.

Dobré tuky v orechoch a semenách pre zdravie a výbornú kondíciu

Rovnako ako pri tuku v potrave, existuje „dobrý“ a „zlý“ cholesterol. HDL cholesterol je „dobrý“ druh cholesterolu, LDL cholesterol je „zlý“ druh. Kľúčom k úspechu je udržať hladinu LDL nízku, a naopak nízky HDL môže byť ukazovateľom zvýšeného kardiovaskulárneho rizika. Vysoké hladiny HDL cholesterolu môžu pomôcť chrániť pred ochorením srdca a mozgovej mŕtvice, zatiaľ čo vysoké hladiny LDL cholesterolu môže upchať tepny a tak zvyšujú riziko.

Výskum ukazuje, že existuje len slabý vzťah medzi množstvom cholesterolu, ktoré jete a vašej hladiny cholesterolu v krvi. Najväčší vplyv na celkový a LDL cholesterol je typ tukov, ktoré jete, nie váš celkový cholesterol v potrave. Teda namiesto počítania cholesterolu, sa jednoducho zamerajte na nahradenie zlých tukov dobrými.

Stabilný nasýtený panenský kokosový olej sa nezlučuje, netvrdne ani sa nelepí a nad 26 °C je tekutý, takže nemôže zapchávať cievy, t. z. nevytvára na stenách ciev lepkavé nánosy. A mierne zvyšuje cholesterol, ale len „dobrý“ HDL cholesterol, čo občas jeho odporcovia „zabudnú“ spomenúť, a tým znižuje riziko cievnych ochorení.

Takže, nezabudnite jesť dobré tuky. Za posledných pár mesiacov som vynechala zo svojho jedálnička jednoduché cukry aj sacharidy a vystavala som si svoje stravovanie z množstva zdravých tukov a zeleniny. Cítim sa výborne. Skúste to tiež.

Aký je váš názor na tuk?Je to váš priateľ alebo nepriateľ?

  1. Naozaj skvelý článok. Pekne a výstižne spracovaný.