Nepoužívate domácu bio kozmetiku, lebo si myslíte, že nie je dostatočne účinná? Kupujte komerčné antibakteriálne zubné pasty, ústne vody alebo mydlá, a dúfate, že chemikálie v nich vás ochránia. Možno aj vy ste len naleteli.
Antibakteriálnym mydlám hrozí zákaz. Robia viac škody ako úžitku!?
Dôkaz účinnosti
V rámci nových pravidiel z decembra 2013 Americký úrad pre kontrolu potravín bude vyžadovať od výrobcov antibakteriálnych výrobkov osobnej hygieny, aby preukázateľne dokázali ich účinnosť proti baktériám a zároveň neškodnosť pre ľudí. Produkty, ktoré nesplnia kritérium bezpečnosti a účinnosti by mali byť najneskôr na konci roka 2016 inak označené, zbavené potenciálne nebezpečných chemikálií alebo odstránené z trhu.
„Naším cieľom je, aby spoločnosti, ktoré hovoria, že ich prípravky sú antibakteriálne a ich používaním spotrebitelia zabraňujú šíreniu infekcií, svoje tvrdenia podložili nejakými dátami,“ uviedla pre CNN Sandra Kweder z amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).
Doteraz neexistuje dôkaz o tom, že antibakteriálne mydlá sú účinnejšie pri prevencii infekcií, než obyčajné mydlo a voda. Na základe nazhromaždených vedeckých informácií má Úrad tiež pochybnosť o tom, či je dlhodobé používanie antibakteriálnych prostriedkov bezpečné. Čoraz viac sa prikláňa k názorom externých výskumných pracovníkov, ktorí sa dlhodobo tvrdia, že chemikálie v antibakteriálnych výrobkoch sú: v najlepšom prípade neúčinné a v najhoršom prípade ohrozením zdravia.
Obavy o bezpečnosť
Pri testoch na zvieratách sa preukázalo, že chemikálie triclocarban (mydlá) a triclosan (tekuté mydlá), ktoré obsahujú antibakteriálne mydlá, ústne vody a zubné pasty, môžu vyvolať hormonálne zmeny a narušiť metabolizmus a reprodukčný systém organizmov. Podľa expertov by chemikálie mohli mať rovnaké účinky aj v ľudskom organizme. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb našlo stopy týchto chemikálií v moči troch štvrtín Američanov.
Triclocarban a triclosan boli v minulosti používané najmä na chirurgických oddeleniach pri dezinfekcii rúk, ale neskôr sa začali masívne používať v čistiacich prostriedkoch, pracích práškoch, v drogérii a dokonca aj v detských cumlíkoch.
Ďalším neželaným efektom antibakteriálnych prípravkov je väčšia rezistencia baktérií a nižší účinok antibiotík. Lekári ako prví upozornili, že antibakteriálne prípravky môžu byť viac škodlivé než užitočné. Americká sieť zdravotníckych zariadení Kaiser Permanente prestala používať v roku 2010 práve kvôli znižovaniu účinnosti antibiotík.
Spokojnosť s rozhodnutím neskrývala právna zástupkyňa Rady pre ochranu prírodných zdrojov Mae Wu. „Toto je dobrý prvý krok k stiahnutiu nebezpečného triclosanu z trhu,“ povedala v televíznom rozhovore M. Wu. „Úrad konečne začal brať nebezpečenstvo triclosanu vážne.“
„Nové pravidlá sa netýkajú dezinfekčných obrúskov a emulzií, ktorých účinnú látku namiesto chemikálií predstavuje 60 % alkoholu alebo etanolu, a ktoré sú považované za bezpečné a vhodné na použitie v prípadoch, ak nemáte k dispozícii vodu.
Zdroj: www.edition.cnn.com, www.etrend.sk