Antibakteriálnym mydlám hrozí zákaz. Robia viac škody ako úžitku!?

antibakterialne mydlo

Nepoužívate domácu bio kozmetiku, lebo si myslíte, že nie je dostatočne účinná? Kupujte komerčné antibakteriálne zubné pasty, ústne vody alebo mydlá, a dúfate, že chemikálie v nich vás ochránia. Možno aj vy ste len naleteli.

antibakteriálne mydlo na ruky obsahuje triclocarban

Antibakteriálnym mydlám hrozí zákaz. Robia viac škody ako úžitku!?

Dôkaz účinnosti

V rámci nových pravidiel z decembra 2013 Americký úrad pre kontrolu potravín bude vyžadovať od výrobcov antibakteriálnych výrobkov osobnej hygieny, aby preukázateľne dokázali ich účinnosť proti baktériám a zároveň neškodnosť pre ľudí. Produkty, ktoré nesplnia kritérium bezpečnosti a účinnosti by mali byť najneskôr na konci roka 2016 inak označené, zbavené potenciálne nebezpečných chemikálií alebo odstránené z trhu.

„Naším cieľom je, aby spoločnosti, ktoré hovoria, že ich prípravky sú antibakteriálne a ich používaním spotrebitelia zabraňujú šíreniu infekcií, svoje tvrdenia podložili nejakými dátami,“ uviedla pre CNN Sandra Kweder z amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).

Doteraz neexistuje dôkaz o tom, že antibakteriálne mydlá sú účinnejšie pri prevencii infekcií, než obyčajné mydlo a voda. Na základe nazhromaždených vedeckých informácií má Úrad tiež pochybnosť o tom, či je dlhodobé používanie antibakteriálnych prostriedkov bezpečné. Čoraz viac sa prikláňa k názorom externých výskumných pracovníkov, ktorí sa dlhodobo tvrdia, že chemikálie v antibakteriálnych výrobkoch sú: v najlepšom prípade neúčinné a v najhoršom prípade ohrozením zdravia.

Obavy o bezpečnosť 

Pri testoch na zvieratách sa preukázalo, že chemikálie triclocarban (mydlá) a triclosan (tekuté mydlá), ktoré obsahujú antibakteriálne mydlá, ústne vody a zubné pasty, môžu vyvolať hormonálne zmeny a narušiť metabolizmus a reprodukčný systém organizmov. Podľa expertov by chemikálie mohli mať rovnaké účinky aj v ľudskom organizme. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb našlo stopy týchto chemikálií v moči troch štvrtín Američanov.

Triclocarban a triclosan boli v minulosti používané najmä na chirurgických oddeleniach pri dezinfekcii rúk, ale neskôr sa začali masívne používať v čistiacich prostriedkoch, pracích práškoch, v drogérii a dokonca aj v detských cumlíkoch.

triclocarban v antibakteriálnych mydlách je zdraviu škodlivý

Ďalším neželaným efektom antibakteriálnych prípravkov je väčšia rezistencia baktérií a nižší účinok antibiotík. Lekári ako prví upozornili, že antibakteriálne prípravky môžu byť viac škodlivé než užitočné. Americká sieť zdravotníckych zariadení Kaiser Permanente prestala používať v roku 2010 práve kvôli znižovaniu účinnosti antibiotík.

Spokojnosť s rozhodnutím neskrývala právna zástupkyňa Rady pre ochranu prírodných zdrojov Mae Wu. „Toto je dobrý prvý krok k stiahnutiu nebezpečného triclosanu z trhu,“ povedala v televíznom rozhovore M. Wu. „Úrad konečne začal brať nebezpečenstvo triclosanu vážne.“

„Nové pravidlá sa netýkajú dezinfekčných obrúskov a emulzií, ktorých účinnú látku namiesto chemikálií predstavuje 60 % alkoholu alebo etanolu, a ktoré sú považované za bezpečné a vhodné na použitie v prípadoch, ak nemáte k dispozícii vodu.

Zdroj: www.edition.cnn.com, www.etrend.sk