Účinný dezodorant z kokosového oleja

bio dezodorant z kokosoveho oleja

Nebudete veriť, aké je to jednoduché a účinné. Základ tohto prírodného dezodorantu tvoria iba veci, ktoré nájdete v kuchyni. Žiadne chemikálie, len čistá príroda smile

bio dezodorant proti poteniu

Koľko druhov dezodorantov je na trhu? Koľko ste ich už vyskúšali? No tak, buďte úprimní. A koľko splnilo to, čo sľubovalo? Dostali ste 24-hodinovú ochranu proti poteniu, neutralizáciu telesného pachu, oblečenie bez fľakov…?

Komerčné dezodoranty a antiperspiranty sú zdraviu škodlivé

Okrem toho, že priemyselne vyrábané dezodoranty a antiperspiranty neplnia sľuby, obsahujú veľa škodlivých prísad, ktoré sú používaním absorbované cez kožu do organizmu. Najčastejšími sú:

Hliníkové soli (aluminium zirconium, aluminium chlorohydrate, aluminium chloride) vyvinuté špeciálne na to, aby sa ľahko dostali do potných žliaz a zabránili vylučovaniu potu. Výsledkom je zníženie potenia v podpazuší (čoho následkom je, že väčšina z nás sa začne viac potiť na hlave či chrbte.) Je známe, že Alzheimerova choroba súvisí s pôsobením hliníka v tele. Všetci bez výnimky ho máme už i tak v tele prebytok, pretože je hojne využívaný aj v iných oblastiach, ako je kozmetika.

Parabény (methyl, ethyl, propyl, butyl, benzyl) napodobňujú estrogény a tak ovplyvňujú hormonálnu sústavu, sú spojované s rakovinou prsníka a prostaty.

– Parfum (fragrance) reprezentuje širokú skupinu chemikálií, napríklad ftaláty. Najnebezpečnejším a zároveň bežne používaným je dietylftalát (DEP), ktorý aj v malých dávkach pri bežnom dennom používaní narušuje obranyschopnosť pokožky a môže poškodiť mužské spermie.

Triclosan bol pôvodne zaregistrovaný ako herbicíd, ale s objavom jeho schopnosti zabíjať baktérie sa začal používať v kozmetike, hlavne v anibakteriálnych mydlách a dezodorantoch. Výskumom bolo dokázané, že triclosan vyvoláva dermatitídu, súvisí s rakovinou a narúša hladinu hormónov. Triclosan má na seba naviazané aj množstvo karcinogénnych kontaminantov. Ľahko sa bio-kumuluje (hromadí v tele) na nebezpečnú úroveň.

– Propylene glycol, pôvodne vyvinutý ako ochrana proti zamrznutiu, sa pridáva do dezodorantov, aby nevysychali. Je známe, že má silné dráždivé následky, spôsobuje kontaktnú dermatitídu, poškodenie obličiek a poškodenie pečene.

Mastenec (talc, talk, talkum či steatit) je karcinogénny, v tele pôsobí rovnako ako azbest. Nebezpečné je hlavne jeho vdychovanie, takže pozor hlavne na spreje.

Steareth-n (pričom n je nahradené akýmkoľvek číslom) Je možné ho získať z rastlinných zdrojov, ale reaguje s ethylen oxidom, ktorý je karcinogénny.

nebezpecna kozmetika dezodoranty antiperspiranty

Tieto chemické látky sú obzvlášť škodlivé v prípade, ak použijete dezodorant tesne po holení. Holenie spôsobuje jemné, takmer nebadateľné škrabance na koži, prostredníctvom ktorých sa tento chemický koktail dostane do tela.

Dokonca aj všetky „prírodné“ dezodoranty, ktoré sú označujú ako „all natural“ obsahujú látky, ako je mastenec, oxid titaničitý, fluorid, DEA, poloxamér 335 a pod. Prečítajte si ingrediencie a presvedčte sa sami. Ale zoberte si okuliare, lebo obvykle sú takéto dôležité informácie napísané malinkými písmenkami.

Ako si vyrobiť účinný dezodorant 

Takže, čo potrebujete na výrobu vlastného účinného dezodorantu? Bez ďalších okolkov, tu sú vaši noví najlepší priatelia:

ucinny deodorant

Ingrediencie:

  • 2 polievkové lyžice panenského kokosového oleja (panenský kokosový olej má antibakteriálne vlastnosti a je to vaša najlepšia zbraň proti zápachu.)
  • 4 polievkové lyžice kukuričného škrobu alebo marantového prášku (marantový prášok je žiaľ veľmi ťažko zohnateľné zahusťovadlo, ktoré sa získava z koreňa rastliny Marantha arundinacea, ale kukuričný škrob úplne postačí)
  • 4 polievkové lyžice sódy bikarbóny
  • 5 kvapiek esenciálneho oleja podľa vášho výberu (výborný je olej z tea tree, levandule, mäty alebo grapefruitu. Dezodorant po nich bude mať jemnú vôňu, ktorá po čase vyprchá, ale účinok pretrváva -žiaden zápach.)
  • 5 kvapiek GSE
  • 5 kvapiek vitamín E (môžete rozstrihnúť kapsule vitamínu E, ktoré kúpite bežne v lekárni) – voliteľné

Množstvo ingrediencií môžete meniť v závislosti na vašich preferenciách.

Postup:

1. Do misky vložte a pomocou fénu ho mierne rozpustite, aby sa s olejom dalo ľahko pracovať. Pridajte esenciálny olej, GSE, vitamín E a premiešajte.

2. Teraz pridajte všetky sypké zložky – kukuričný škrob a sódu. (Podiel kukuričného škrobu môžete meniť v závislosti od konzistencie, ktorú chcete dosiahnuť. Platí, že čím viac škrobu pridáte, tým viac bude dezodorant tuhší.)

navod na vyrobu dezodorantu

3. Dôkladne premiešajte a naplňte pripravenú nádobu – buď prázdny obal z tuhého dezodorantu (starostlivo umytý, bez zvyškov predchádzajúcej náplne) alebo akúkoľvek čistú nádobku.

ako vyrobit dezodorant

4. Ak budete plniť nádobku z komerčného dezodorantu, mierne ju poklepte o stôl, aby si zmes dôkladne „sadla“. Počkajte pár minút a prípadne zmes doplňte. Prebytok zmesi zostrite, zarovnajte povrch a dajte schladiť. Hotovo.

ako vyrobit bio deodorant

Kokosový olej sa topí pri 25 °C, preto je dobré dezodorant skladovať v chladničke. Spotrebujte do 3 mesiacov.

TIP: Ak znížite podiel marantového prášoku (kukuričného škrobu), dezodorant nebude taký tuhý a bude sa dať ľahko naberať prstom. Môžete ho skladovať v tégliku.

Prepnutím z komerčných dezodorantov na prírodné môže vaše telo potrebovať približne jeden týždeň na adaptovanie. V tomto období sa vám môže zdať málo účinný.

Vedeli ste, že sa potíme v podpazuší, na slabinách, na krku, na nohách a rukách takmer rovnako, ale pretože je podpazušie takmer stále „uzatvorené“ spustenými rukami, máme pocit, že tam sa potíme najviac. Ako náhle si telo zvykne, prírodný kokosový dezodorant bude robiť zázraky.

Pamätajte, že všetko, čo si nanášate na pokožku, sa vstrebáva do krvného obehu, cez ktorý sa látky dostávajú do všetkých orgánov vo vašom tele.

bio deo

  1. To je super!!! To vyzkouším, jen teda prvně musím sehnat GSE. A ty lžíce se dávají teda všechny rovné, jo? Díky za parádní návod. :)

    • Lyžice, žiaľ, nie sú normované, teda niektoré sú hlbšie, niektoré plytšie, preto sa riaďte konzistenciou. Zarovnané ingrediencie na lyžici by mali byť v pohode :) Ak sa Vám predsa len bude zdať zmes riedka, pokojne ešte pridajte škrobu aj sódy, pokiaľ nebudete s konzistenciou spokojná.

    • firma nobilis tilia má extrakt z grapefruitového jádra.

  2. Margaretka75 19. júna 2013 o 21:30

    Ja dávam iba škrob, kokosový olej a sódu, pár kvapiek esenciálneho oleja môže ale nemusí byť. Vitamín E ani ostatné prímesi netreba.

  3. Áno Nobilis Tilia ma všetky komponenty spomínane v recepte :) okrem škrobu. V ponuke sú aj prírodné dezodoranty, ale určite je zaujimavé skúsiť si spraviť vlastný.

    Extrakt Grapefruitové jadro horké je naozaj všestranný et. olej , tak ma teší že niekto našiel ďalšie využitie navratkprirode.sk/nte0123.html

    Ak chcete pridať aj mierne antiperspiračné účinky, stálo by za pokus pridať
    Sérum šaľvia – navratkprirode.sk/ntn1528.html

    Určite to vyskúšam aj ja, mohlo by to fungovať, aj keď sa troška bojím toho kokosového oleja či nebude moc mastiť – tak ale ak sa bude dávať s rozumom, snáď to bude bez škvŕn.
    Určite dajte vedieť všetci čo to skúsite, dosť ma to zaujíma :)

  4. A nerozeteče se v teple?

    • Kokosový olej sa topí pri 25°C, preto je dobré dezodorant skladovať v chladničke.

  5. Prosím , může mi někdo poradit kde seženu panenský kokosový olej?Děkuji.

  6. počujte dievky, mne to nejde von z toho? čo s tým? :D mám to enchať trochu roztopiť?

    • Predpokladám, že ste naplnili prázdny obal od dezodorantu. Skontrolovali ste funkčnosť vysúvacieho mechanizmu pred naplnením? Nezabudli ste pri umývaní zvyškov dezodorantu vsadiť správne plastovú mriežku, ktorá vlastne nesie zmes? /na treťom obrázku ju vidno/. Ide Vám otáčať kolieskom na vysúvanie? Krúťte ním, pokiaľ sa nezačne dezodorant pomaly vysúvať, možno to pôjde zo začiatku ťažšie, ale ako je nádobka funkčná a má všetky súčiastky, musí to ísť :)

  7. ďakujem za rýchlu odpoveď, hej skontrolovala, myslím, že som tam tú mriežku vložila správne, aj som to skúšala predým hore-dole, koliesko sa točí no akoby prešmykovalo a nejde nič von :( žeby to bolo príliš tuhé? asi je to moc tuhé, mám to nechať roztopiť, vyliať a dať do nejakej inej nádoby?

    • Ak ste dodržala pomer ingrediencií a hotový dezodorant nechala stuhnúť v chladničke, v tuhosti určite problém nebude. S prešmykovaním kolieska som tiež mala pri dvoch nádobkách problém. Niektoré nádobky na dezodorant takto „blbnú“. Naštvaná, že moja práca vyjde nazmar, som aplikovala pravidlo: Ak to nejde silou, skúste to ešte väčšou silou :) a točila som kolieskom, chvíľu sa prešmykovalo, akoby v nej šťukalo, ale nakoniec to zabralo, a nádobka s dezodorantom odvtedy funguje perfektne.

  8. Zaujímalo by ma, či kvôli tomu škrobu nezostanú na oblečení škvrny.

    • Ak použite primerané množstvo a počkáte s obliekaním pár minút po nanesení, tak by to nemal byť problém. Ak by predsa len zostala škvrna po škrobe na oblečení, bude len z vnútornej strany oblečenia, a na rozdiel od komerčných dezodorantov Vám nezničí veci a pôjde ľahučko vyprať :)

  9. Tak jsem to také vyzkoušela. Mám docela problém s pocením a musím říct, že to má účinnost daleko lepší, než komerční deodoranty, ale mám problém s konzistencí. Zřejmě díky sodě je to hodně abrazivní a po druhém dni používání jsem v podpaží dost podrážděná. Máte nějaký typ, zda se dá soda účinně rozpustit, nebo zda by nešla nějak nahradit?
    Stalo se vám to někomu?

    • Ešte som sa s tým nestretla. Možno pomôže, ak uberiete množstvo sódy na polovicu, prípadne aj na menej, alebo skúste z ingrediencií vynechať sódu úplne. Ak by podráždenie pretrvávalo, vynechajte aj kukuričný škrob. Dezodorant bez týchto prísad nebude mať takú tuhú konzistenciu a nebude sa dať naplniť do prázdnej nádobky od dezodorantu, ale myslím si, že svoj účel určite splní, pretože hlavné zbrane proti baktériám – kokosový olej a GSE, tam budú. Dajte potom vedieť :)

    • Neviem či si to ešte niekto prečíta, ale ak hej :D tak odporúčam dávať jedlý olej ten vonný. Ja dávam mätový, aj do tej pasty. Lebo dávala som do deodorantu eukalyptový, taký čo ide do odparovača a z toho môže byť pokožka podráždená podľa mňa, lebo párkrát sa mi stalo tiež :)

  10. Moc díky! Pustím se do toho příští týden a dám vědět! Jinak je to fakt super, voním jako vánoční cukroví :-)

  11. Dávám kokoolej, škrob, sodu a silici z lemongras. Možno přes den ještě trochu máznout a večer stále bez pachu, jen vůně. Dělám si i šampon a jsem moc spokojená, ještě udělám ZP. Mám kvalitní černé vlasy a několik let řeším, čím je zdravě umýt, aby byly nadýchané a lesklé a tento kokošampon mě plně uspokojuje a myslím, že to bude časem ještě lepší. Všechny krémy jsem vyhodila a používám jen kokoolej. Dokonce jsem si do něj namíchala i oční stíny. Ještě řeším lesk na rty, ale kde vzít barvu, když rtěnky jsou plné chemie. Zkusím zahustit malinovo rybízovou št’ávu. Ještě jednou moc, moc děkuji za tento web.

    • Dobrý deň.
      Teší ma, že sa Vám web páči :) Ďakujem za námet na lesk na pery. Návod naň sa tu určite čo najskôr objaví :)

    • Možeš prosím napísať recept na šampón?

      • Recept na šampón je aj na tejto stránke. Skús pohľadať v starších príspevkoch. Ja ho robím podľa toho, len kokosový olej pridávam iba na končeky vlasov ako kondicionér a som spokojná :D

  12. Dobrý deň,
    vadilo by keby som vynechala GSE ? Zdá sa mi to strašne drahé :D :)

    • Dobrý deň Alica.
      GSE pôsobí proti baktériám, ktoré sú zodpovedné za zápach potu, teda určite odporúčam použiť, inak deo nebude riadne účinné. Do GSE sa oplatí investovať, fľaštička Vám vydrží veľmi dlho, na mnoho bio receptov väčšinou stačí použiť pár kvapiek. Prosím prečítajte si (kliknite na aktívny link GSE v tomto článku) o naozaj účinnom GSE, aby ste nevyhodili peniaze zbytočne.

      • robila som deodorant na Vianoce ako darcek a uslo sa aj mne, musim priznat ze je uplne skvely a GSE tam ma svoje opodstatnenie,len sa mi zda ze sa droli,myslite ze tam mozem dat viacej skrobu alebo sody?

        • Skôr by som pridala viac kokosového oleja, aby bol dezodorant viac krémový. Tiež sa mi osvedčilo pred použitím nechať vytiahnutý z chladničky postáť v izbovej teplote, aby jemne povolil.

  13. Nezohnal som GSE a popravde ani by sa mi s tým nechcelo babrať, tak som vyskúšal nabrať na prst kokosový olej, natrieť si ho pod pažu a ono to funguje aj tak :-D Takže váš návod by som zjednodušil – ak nemáte GSE a vitamín E a škrob atď, tak tam nedávajte nič… stačí kokosák :-)

  14. Ahojte. Neviem ci je to ten škrob alebo soda bikarbona, ale po naneseni väčšieho množstva musim bielu tekutu hmotu prstom zotriet – nevsakuje sa mi do pokozky.

    Taktiez neviem, co moze byt take drazdive, ale po naneseni na pokozku po oholeni, ma to tak stipalo, ze som musela zmyt.

    • Zuz, dezodorant musí byť dostatočne stuhnutý, aby sa nenanášala hrubá vrstva.
      Potom mín stačí prejsť raz max. dva krát hore dole pod pazuchou.
      Zrejme sa ti po holení urobili mikroporanenia od žiletky, do ktorých sa dostala sóda, škrob, esenciálne oleje (ak si použila) a tak to štípalo. Skús tesne po holení použiť len čistý panenský kokosový olej. Ten určite štípať nebude :)

  15. namiesto gse sa da kludne pouzit citrovital-taktiez ucinne kvapky z grapefruitových jadierok, bezne dostupne v lekarni

    • Lila, určite nie. Rozdiel medzi výťažkom z grapefruitových jadierok a patentovaným citricidalom je zrozumiteľne vysvetlený v článku GSE s citricidalom vs. GSE bez citricidalu (stačí kliknúť na aktívny odkaz GSE alebo v bočnom menu).
      Citrovital dezodorantu neublíži, tak ak chcete, v pohode ho tam dajte, ale nie ako náhradu GSE, lebo Citrovital nebude fungovať.

    • použite pár kvapiek kyseliny citrónovej. Používam aj do hand made krémikov a bylinkovej pleťovej vody ako prírodný konzervant.

  16. Dakujem za super tip. Je to jednoduche a este lacnejsie ako kupovane deodorandy. Ludia zbytocne davaju do tela chemiu a este zato platia. Pritom riesenie je take jednoduche:-)

  17. Ahojte, pouzivam tento deodorant uz dlhsie a je perfektny. Ale vsetky tricka mi zostali zamastene a nedaju sa vyprat ani po viacerych praniach. Nie je nejaky prirodny deodorant menej mastny? Dakujem

    • Ahoj Lucia.
      Ja som to vyriešila takto – ubrala som množstvo, ktoré si nanášam (stačí prejsť raz) a pred oblečením počkám 10 minút, než sa mi všetko pekne vsiakne.
      Ak náhodou na oblečení zostane fľak, používam obyčajné mydlo na pranie a ide to dole perfektne

  18. Ahoj,
    Skusila som ho v pondelok a je super, dokonca mam pocit, ze pomaha hned.
    Zistila som pred mesiacom, ze cakame babatko, takze sa snazim vylucit skodlive veci … uz som skusila tvoj deodorant, zubnu pastu a este sa chystam na sampon :)
    Dakujem

    • Ďakujem za komentár a gratulujem k bábätku :D Kokosový olej sa osvedčil aj pre dieťatko na natieranie, hlavne proti zapareninám, ale aj proti kvasinkovej infekcii novorodencov v ústach, takzvaný soor, žabka alebo múčnivka. Je to bezpečné, účinné a navyše aj chutné liečenie :)
      Mohol by ťa zaujímať aj článok o prevencii proti zápalu prsníka pri kojení:
      https://www.kokosovyolej.net/panensky-kokosovy-olej-proti-zapalu-prsnika/

  19. Ahoj,
    tvoja stranka je velmi dobra.
    Venujem sa tiez eko kozmetike a cistiacim pripravkom, ale chcela by som to vyrabat i pre druhych.Treba bojovat proti chemii okolo nas a este i zeleninu predavaju postriekanu.Smoothie z toho nepite.Radsej si vypestujte bio, ak mate velke role mozete i pre druhych a farmu si zaregistrujte na biospotrebitel.sk, aby o Vas ludia vedeli.PEKNY DEN Nety

  20. Akurat mi deodorant tuhne v chladnicke a medzitym citam vase prispevky, ze GSE je velmi dolezite? Chup, neprikladala som k tomu ziaden doraz. Dufam, ze moha snaha nevynde na zmar :(

  21. Kde kupimGSE?Dakujem

  22. Donedavna som ani netusila,ze existuje nejaky kokosovy olej.Docitala som sa vela zaujimavych clankov vdaka vasej rubrike.Dakujem

  23. Mne krásne podľa receptu vyšiel. Ale ako prírodný konzervant som použila pár kvapiek kyseliny citrónovej.
    V nádobe od dezodorantu sa mi tiež nechcel vyšroubovať. Ďalšiu dávku som už dávkovala som malých nádobiek a vložila do chladničky. Jedna nádobka mi vystačí na cca 5 dní. Potom vytiahnem ďalšiu a ďalšiu. :-)

  24. Dobry den, chcem sa spytat, ci na vyrobu deodorantu je 100% čisto prírodné esenciálne olej, ktory je vhodny len na vonkajsie pouzitie. ak nie, viete mi poradit ktory olej je vhodny? Dakujem.

    • este jedna otazka – kde sa da kupit povodne GSE? dakujem :)

      • Skúste popozerať na nete. Riaďte sa podľa opisu na fľaštičke. Ja mám ešte zásoby, takže dávno som GSE nezháňala.

    • Dobrý deň.
      Ja používam iba 100 % prírodné oleje vhodné aj na vnútorné použitie. Mám dobrú skúsenosť s tými z NOW. Na deodorant by sa dali použiť aj esenciálne oleje na vonkajšie použitie, ale nie tie, ktoré patria do aromalapmy. Vždy voľte čo najvyššiu kvalitu, akú si môžete dovoliť.