Domáci ochranný krém proti slnku z kokosového oleja

krem na opalovanie

Naše telo potrebuje slnečné lúče pre tvorbu vitamínu D, ale taktiež potrebuje ochranu pred slnečným žiarením. Vyskúšajte tento úžasný recept na prírodný ochranný krém proti slnku z kokosového oleja.

 opaľovací krém                      

Čo by ste mali vedieť o kozmetike na opaľovanie

Ochranné krémy proti slnku
• sú hutnejšie, na koži väčšinou zanechávajú jemný biely film
• ich hlavnou zložkou je oxid zinočnatý (blokuje UVA aj UVB) alebo oxidu titaničitý (blokuje UVB a čiastočne aj UVA), ktoré v kréme pôsobia ako zrkadlo, odrážajú od seba, a tak blokujú, takmer všetky UVA a UVB lúče. To však neznamená, že neobsahujú aj chemické UV filtre!
• nanášajú sa bezprostredne pred vystavením slnku a pokiaľ sa nekúpete alebo veľmi nepotíte, netreba ich nanášať opätovne.

Krémy na opaľovanie
• ľahko sa rozotierajú, na koži sú transparentné, nebránia opáleniu, len znižujú riziko spálenia
• ich hlavnou zložkou sú chemické filtre proti UV žiareniu, ktoré prenikajú do pokožky, tam tvoria filtračné vrstvy, ktoré do seba vstrebávajú slnečné lúče a tak chránia kožu pred UVA alebo UVB žiarením. Hlavnou zložkou býva avobenzone ako blokátor UVA a oxybenzon ako blokátor UVB, ale obe zložky sú vysoko nestabilné, zvlášť avobenzone, ktorý sa vystavený slnečnému žiareniu pomerne rýchlo štiepi (v priebehu pol hodiny).
• ich pôsobenie nie je okamžité a stále, preto ich treba naniesť 20 minút pred vystavením sa slnku a po pár hodinách treba vrstvu obnovovať

Prax je taká, že ak má krém na opaľovanie nad SPF 20, okrem chemických UV filtrov už obsahuje aj oxid zinočnatý alebo oxid titaničitý, a tak sa z neho stane ochranný krém proti slnku.

Aj napriek tomu, že krémy na opľavanie používate s najlepším umyslom chárniť sa, je dôležité dôsledne vyhodnotiť kompletné zloženie krému skôr, než si ho dáte na kožu. Podľa štúdie EWG (Enviromental Working Group) bežne používaná kozmetika na opaľovanie na jednej strane chráni, ale na druhej strane škodí svojím obsahom chemických UV filtrov, parabénov, parfumov (fragrance), alkoholu (denaturovaný alkohol, fenoxyetanol a benzylalkohol), farbív, rôznych emulgátorov, konzervačných látok a zopár ďalších látok s pochybnou povesťou (linalol, limonen a geraniol), ale aj vitamínu A! (Pridávanie retinyl palmitátu – forma vit. A zvyšuje riziko kožných nádorov a lézií, pretože vit. A pri vystavení slnku môže vytvárať nebezpečné voľné radikály.) Už ste si niekedy prečítali zloženie vášho opaľovacieho krému?

Čistý ochranný krém proti slnku bez chemických UV filtrov je na trhu rarita. Ak taký nájdete, odradí vás cena. Takže, poďme sa naučiť, ako si vyrobiť bezpečný ochranný krém proti slnku.

Ingrediencie:

 • 300 g panenského kokosového oleja (panenský kokosový olej má prirodzený SPF 4)
 • 10 kvapiek vitamínu E (kúpite tu) (vyživuje a hydratuje pokožku) Môžete rozlomiť aj želatínovú kapsulku vitamínu E z lekárne.
 • 1 lyžicu strúhaného včelieho vosku (voliteľné – pridáva na vodeodolnosti)
 • 30 g oxidu zinočnatého  (netoxický, obvykle nedráždivý, jeho častice sa usadia na koži a odrazia UVA aj UVB lúče) Čím vyšší je obsah zinku, tým vyšší je SPF. Uistite sa, že nepoužijete oxid zinočnatý v nano časticiach!

krém na opaľovanie - ingrediencie

Dôležité: Nano alebo mikronizovaný oxid zinočnatý je spracovaný tak, aby vytvoril ultra jemný prášok. Keď sa pridá do opaľovacieho krému, nezanecháva biely film na pokožke, a preto je veľmi obľúbenou voľbou výrobcov komerčných opaľovacích krémov. Problém však je, že častice sú tak malé, že ľahko prenikajú cez kožu do krvného riečiska, čo spôsobuje mnoho zdravotných problémov. Ak budete kupovať oxid zinočnatý, uistite sa, že nie je v nano časticiach.

Postup:

Kokosový olej dajte do primerane veľkej misky a rozpustite vo vodnom kúpeli. (Ak chcete pridať včelí vosk, najskôr ho nastrúhajte a potom nechajte rozpustiť vo vodnom kúpeli spolu s kokosovým olejom.)

 kokosový olej rozpustíme v parnom kúpeli

Do rozpusteného a mierne vychladnutého oleja (nesmie byť horúci) pridajte vitamín E. Teraz opatrne primiešajte oxid zinočnatý. Chráňte si ústa a nos rúškom alebo šatkou, aby ste oxid zinočnatý nevdychovali!

oxid zinočnatý premiešajte metličkou

kokosový olej dôkladne premiešajte s oxidom zinočnatým

Hotovou zmesou naplňte pripravenú nádobku. V chladničke vydrží 2 mesiace. Domáci ochranný krém proti slnku stačí naniesť raz pred odchodom na slniečko. V prípade, že sa veľmi potíte alebo plávate, tak ho naneste opakovane.

panenský kokosový olej na opaľovanie

panenský kokosový olej proti slnku

TIP: Spolu s kokosovým olejom môžete použiť aj bambucké maslo, jojobový alebo sezamový olej. Pamätajte, že sa tým zvýši množstvo olejovej zmesi, tak nezabudnite k tomu prispôsobiť pomer oxidu zinočnatého. Môžete pridávať aj rôzne esenciálne oleje pre vôňu, ale vyhnite sa citrusovým esenciálnym olejom (kvôli fototoxicite – čo znamená, že u citlivých osôb by mohlo dôjsť ku kožným reakciám, pokiaľ sú tieto oleje aplikované na kožu a potom vystavené UV žiareniu) a vždy používajte len 100% čisté prírodné esenciálne oleje, nie do aromalámp!

kokosový olej ako ochrana pred slnečným žiarením

Vyberte si SPF

Ochranný faktor si môžete regulovať množstvom pridaného oxidu zinočnatého. Teraz trochu matematiky. Obsah oxidu zinočnatého musí tvoriť isté percento z hmotnosti olejovej zmesi (váženej bez oxidu zinočnatého). Najjednoduchšie je použiť kuchynskú váhu. Napríklad, ak máte 50 g kokosového oleja a chcete mať SPF 10 potrebujete do neho primiešať 5 g oxidu zinočnatého.

Odporúčané množstvá:
SPF  2-5:    5 % oxidu zinočnatého
SPF  6-11:   10% oxidu zinočnatého
SPF 12-19:  15% oxidu zinočnatého
SPF 20:       25% oxidu zinočnatého

Ak budete chcieť dosiahnuť vyšší ochranný faktor ako 20, treba rátať s tým, že takto pripravený ochranný krém na koži vytvorí silnú bielu vrstvu.

Pamätajte, vyhýbať sa slnku je rovnako nebezpečné ako nadmerne sa mu vystavovať, preto je dôležité, by ste spoznali svoju individuálnu rovnováhu, vyplývajúcu z vášho farebného typu pokožky a podnebia, v ktorom žijete.

 

 1. Viete mi poradiť, kde by som mohla ten prášok zohnať? a tiež či je vhodný tento prípravok používať aj pri maličkých bábätkách (od 8 mesiacov cca), alebo čo by ste pre nich odporučili? vopred ďakujem :-)

  • Oxid zinočnatý sa dá zohnať v lekárni. Tam Vám ho navážia koľko potrebujete. Stojí pár eur. Uistite sa, že nepoužijete oxid zinočnatý v nano časticiach!
   Domáci ochranný krém je vhodný a bezpečný aj pre deti. Samozrejme treba myslieť na to, že malé deti majú ešte jemnú pokožku, preto je rozumné chrániť ich aj vhodným oblečením a pokrývkou hlavy. Pokiaľ dieťatko spí, odpočíva, alebo sa hrá na jednom mieste, najlepšou voľbou je tieň.

 2. Dobrý deň,
  prosím Vás, dá sa použiť aj iný vosk namiesto včelieho,kvôli tej vode odolnosti? Ak áno, aký?
  ďakujem

  • Dobrý deň. Včelí vosk má vynikajúce vlastnosti a navyše je ľahko dostupný, takže som nehľadala jeho alternatívu.

 3. Dobrý večer. Veľmi ma zaujal návod na prípravu prírodného krému na ochranu proti slnku, už mám všetky ingrediencie zakúpené :) Len som si nie istá s tými mikročasticami, čo ste popisovali, že si na ne dať pozor – nanočastice, tak sa chcem opýtať, ako to zistiť, či je to v nanočasticiach. Oxid som kupovala v lekárni, tam mi ho do pár hodín na objednávku priniesli v škatuľke, ale pri otázke či je to v mikročasticiach, sa na mňa pán v lekárni tak čudne pozeral:D tak len pre uistenie :) inak vyzerá ako u Vás na obrázku, klasický biely prášok, zatiaľ som s ním nič nerobila. Ďakujem veľmi pekne za radu :)
  s pozdravom

  Katka :)

  • Dobrý deň Katka.
   Ak si výrobcovia dávajú veľmi záležať a drvia zvlášť na jemno a potom ešte na jemnejšie, získajú prášok, ktorý dokáže byť nezvyčajne zákerný. Ale od 11. júla 2013 je nové nariadenie, ktoré ukladá výrobcom informovať, či je látka v nanočasticiach alebo nie. (Pozrite tu na stránke článok – Nové pravidlá EÚ platné od 11. júla 2013 pre bezpečnejšiu kozmetiku a proti klamlivej reklame). Lekárnik by mal vedieť, čo predáva a mal by Vám na Vašu otázku pravdivo odpovedať. Ak nevie alebo nechce odpovedať (ešte s výrazom tváre – čo špekulujete), radšej kúpte inde.

 4. …dobry den…chcem sa este spytat,ten vceli vosk sa da tiez kupit v lekarni??? dakujem

  • Dobrý deň :) Ja ho kupujem priamo od včelára z neďalekej dedinky pri nás. Ak nemáte žiadneho v okolí, dá sa vosk zohnať aj cez net.

 5. Tady je výsledek dTestu, který v uplynulých dnech zkoumal šestnáct opalovacích přípravků s vysokou a velmi vysokou ochranou určených pro děti. „Nejhorší, nedostatečné hodnocení dostaly dva výrobky dostupné v lékárnách – Avène Minerální mléko SPF 50+ a Daylong Kids SPF 50. Ty přitom byly třetím nejdražším výrobkem v testu, za litr výrobku Avène zaplatí spotřebitelé pět tisíc pět set korun,“ uvedl Daniel Pavlis, vedoucí redakce časopisu dTest.

 6. S tým vitamínom E trošku opatrne. Vit E bežne dostupný v lekárňach je vo forme dl-Alpha Tocopheryl Acetate, čo je syntetická forma vit E vyrobená z odpadových ropných surovín. Osobne by som si takýto vit E na tvár nedala a už vôbec by som ho neužila vnútorne.

  • Áno, máte pravdu. Vždy treba byť opatrný. Všetky vitamínové doplnky a izolanty sú vlastne priemyselne pripravované „potraviny“. Vitamínov E je množstvo: tocoferoly a tocotrienoly alfa, beta, gama a delta. Najúčinnejšia je samozrejme zmes, najlepšie prírodná. Prírodná forma býva označená D-, syntetická ako DL-. Vitamín E je rozpustný v tukoch. Je to prirodzene sa vyskytujúci antioxidant, ktorý môže byť izolovaný z rastlinného oleja. Acetát vitamínu E je viac stabilná verzia vitamínu E rozpustná vo vode, ktorý sa zvyčajne používa v kozmetických prípravkoch. Vitamín E acetát je často zdrojom vitamínu E v potravinových doplnkoch.
   Ak Vám nesedí, môžete ho z receptu vynechať.

 7. Nemôže sa stať že sa ta pokožka ešte viac spáli ??? Predsa je to olej, mne sa zdá, že viac priťahuje slnko…..

 8. Kokosovy olej ma velmi slabe SPF. Na miesto kokosoveho oleja treba pouzit ine oleje ako napr. malinovy olej, ktory ma SPF 25-50 alebo mrkvovy olej so SPF 35-40.

  • Peter, použiť ako základný olej mrkvový či malinový je pre väčšinu ľudí nereálne drahá záležitosť. 10ml čistého mrkvového oleja stojí cca 16 dolárov, čo by nestačilo ani na jedno použitie na celé telo. Malinový olej detto, 30ml čistého stojí 31 dolárov. Ale pridať pár kvapiek do kokosového oleja je určite dobrý nápad :)