Popraskané suché päty? Tento rok určite nie!

starosltivost o chodidla a paty

V pohodlí domova zatočte so suchými a popraskanými pätami, zápachom nôh aj topánok. Urobte si doma perfektný kúpeľ na nohy, príjemný krém na chodidlá z kokosového oleja a voňavý dezodorant do topánok.

Popraskané suché päty? Tento rok určite nie!

Starostlivosť o chodidlá nie je len estetickou záležitosťou. Neignorujte tvrdú a suchú kožu na chodidlách, lebo si koledujte o bolestivé krvácajúce praskliny, v ktorých sa budú množiť baktérie. Rovnako sa nehrajte na „kúpeľňového chirurga“ a tvrdú kožu si neodstraňujte čímkoľvek ostrým, napr. žiletkou.

Spa pedikúra je príjemná vec, ale vyžaduje čas a nemalé investície. Mám riešenie: Vyskúšajte nasledujúcu jednouchú, bezbolestnú a príjemne relaxačnú starostlivosť o vaše chodidlá v pohodlí domova a s minimom investícií.
Okrem rád, ktoré si prečítate nižšie, nezabudnite zvýšiť príjem nesladených tekutín, spotrebu čerstvej zeleniny a ovocia. Ak takýmto spôsobom už fungujete, je na čase prejsť k domácim receptom. 

Kúpeľ na odstránenie stvrdnutej kože na chodidlách

Znie to trochu bláznivo, ale funguje to dokonale. Tento kúpeľ nielen že čistí a dezinfikuje, ale rozbíja bielkovinové väzby, ktoré držia odumreté kožné bunky pokope a výsledkom je, že aj najtvrdšia koža a otlaky idú ľahko odstrániť.

Ingrediencie:

 • 1 šálku ústnej vody Listerine (Listerine obsahuje látku thymol, ktorá zabíja baktérie a plesne)
 • 1 šálku octu (Kyselina octová pôsobí na zmäkčenie kože a tiež má antibakteriálne vlastnosti)
 • 2 šálky teplej vody

 kupel na nohy z listerine a octu

Postup:  Všetko spolu vlejte do dostatočne veľkej vaničky, tak aby ste mali ponorené chodidlá po členky. (Ak treba zdvojnásobte dávky.) Namáčajte 15 až 20 minút. Potom nohy opláchnite a uterákom zotrite zvyšky stvrdnutej kože. Ak máte na chodidlách veľmi hrubú vrstvu stvrdnutej kože, použite aj pemzu. Odstraňovanie pôjde ľahko a rýchlo.

Dôležité: Použite originálny Listerine, najlepšie svetlý. Pri ostatných ústnych vodách hrozí, že budete mať po 20 minútovom kúpeli nohy sfarbené do zelena alebo modra.

Krém z kokosového oleja pre dokonalú hydratáciu a proti zápachu nôh  

Ingrediencie:

 • 2 lyžice panenského kokosového oleja (hydratuje pokožku, má antibakteriálne vlastnosti a je to vaša najlepšia zbraň proti zápachu)
 • 10 kvapiek GSE (účinná dezinfekcia)
 • 5 kvapiek esenciálneho oleja podľa vášho výberu (výborný je olej z tea tree, levandule, mäty alebo grapefruitu. Krém po nich bude mať jemnú vôňu, ktorá po čase vyprchá, ale účinok pretrváva – žiaden zápach.)

 kokosovy olej esencialne oleje grapefruit orange a lemon

Postup: Kokosový olej rozpustite fénom alebo vo vodnom kúpeli. Pridajte GSE a esenciálny olej. Premiešajte a naplňte do sklenenej nádobky, v ktorej budete krém skladovať.

TIP: Ak máte veľmi suchú kožu na chodidlách, po dobu piatich dní si pred spaním nohy natierajte čistým panenským kokosovým olejom. (Môžete si dať bavlnené ponožky, aby ste si neušpinili posteľ.) Kokosový olej pokožku vyživí, poskytne jej potrebnú vlhkosť a zahojí prípadné ranky.

Voňavý dezodorant do tenisiek proti vlhkosti aj zápachu

Ingrediencie:

 • 3 lyžice sódy bikarbóny
 • 2 lyžice kukuričného škrobu
 • 15  kvapiek esenciálneho oleja podľa vášho výberu (najvhodnejšie je lenomgrass, citrón alebo grapefruit)
 • dobre uzatvárateľná (najlepšie vzduchotesná) nádobka na skladovanie

Postup: Sódu, kukuričný škrob a esenciálny olej zmiešajte. Zmes vložte do nádobky a dôkladne uzatvorte. Nechajte postáť celú noc. Každý večer (alebo aspoň štyri hodiny pred nosením) posypte celé vnútro tenisiek voňavým práškom. Pred nosením vyklepte. Opakujte každý deň, kým sa zápach z topánok nestratí. A zahoďte syntetické ponožky inak budete bojovať so zápachom márne!

tenisky

TIP: Ak Vás trápi pleseň na chodidlách medzi prstami, vyskúšajte tento výborný recept: Zmiešajte 1 lyžicu sódy a trošku vody, aby sa vytorila pasta a ňou si natrite postihnuté miesta. Nechajte 5 minút pôsobiť, zmyte vlažnou vodou, chodidlá dôkladne osušte a poprášte kukuričným škrobom alebo kukuričnou múkou. Opakujte pred spaním každý deň až kým problémy nevymiznú.

Ak chcete mať krásne chodidlá, tak:

 1. Pravidelne si doprajte kúpeľ nôh a odstráňte stvrdnutú kožu.
 2. Na suchú a popraskanú pokožku používajte panenský kokosový olej , ktorý pokožku vyhojí, dostatočne hydratuje, zacelí praskliny a nohy ochráni pred plesňami a baktériami.
 3. Na každodennú starostlivosť nôh a topánok použite domáci dezodorant z jedlej sódy do topánok, ktorý aktívne bojuje proti zápachu a vlhkosti. Noste bavlnené ponožky!