5 dôvodov, prečo sa vlasy rýchlo mastia

ako na mastne vlasy

Tesne po umytí sú vaše vlasy nádherné, lesklé a nadýchané. No tento skvelý pocit nikdy príliš dlho nevydrží. Môžete si gratulovať, ako vám tento svieži pocit vydrží aspoň kým prídete z práce alebo zo školy? Aby boli vlasy také nádherné viac ako deň je vo vašom prípade takmer nemožné? Ak sa vám vlasy mastia pomerne rýchlo a bez varovania, prečítajte si päť možných príčin rýchleho mastenia vlasov.

5 dôvodov, prečo sa vlasy rýchlo mastia

1. Umývate si vlasy príliš často

Na rozdiel od všeobecnej viery, vlasy by ste si nemali umývať každý deň. V skutočnosti môže byť umývanie vlasov, pokiaľ ide o maz, kontraproduktívne. Moderné denné šampóny sú určené na čistenie vlasov a vlasovej pokožky hlavy, ale zároveň odstraňujú aj prírodné oleje, ktoré sú pre kvalitu vlasov nevyhnutné. Keď sa to stane, vaše mazové žľazy skutočne začnú produkovať viac oleja! Je to totiž ich práca a na to ich tam máme. V konečnom dôsledku – čím častejšie si budete umývať vlasy, tým sa budú viac mastiť, a tým častejšie si budete umývať vlasy. Celková nočná mora.
Dobrou správou je, že táto vysoká produkcia mazu nie je navždy a môže sa vrátiť do normálu s trochou času a trpezlivosti. Skúste si umývať vlasy každý druhý deň a potom každé dva dni a prejdite na šetrný bio šampón. Vyhýbajte sa všetkým prípravkom, na ktorých  je uvedené na „zväčšovanie objemu“, ktoré pri snahe čo najviac vlasy odľahčiť bývajú najdrastickejšie pre vlasy a vlasovú pokožku hlavy. Ak je to potrebné, použite suchý šampón. Pamätajte však, že suchý šampón neslúži ako náhrada za umývanie vlasov. Suchý šampón je núdzové riešenie na čas, kedy sa upokojí vlasová pokožka a vlasy si zvyknú na dlhšie intervaly medzi klasickým umývaním.

suchy sampon na tmave vlasy suchy sampon na svetle vlasy

2.Umývate si vlasy s príliš horúcou vodou

Ďalším prekvapujúcim dôvodom, prečo sú vaše vlasy mastné už v poobedňajších hodinách je, že si vlasy umývate príliš horúcou vodou. Horúca voda je neuveriteľne zlá pre pokožku a vlasy. Odoberá vlhkosť a olej z pokožky hlavy, ktorá, ako je uvedené vyššie, spôsobuje, že vaše mazové žľazy začnú produkovať viac mazu. Netreba si vlasy umývať v studenej vode, ale voda na umývanie vlasov by mala byť skôr vlažná. Pokúste sa znížiť teplotu vody pri umývaní vlasov a vychutnajte si všetky výhody čistých vlasov bez zaťaženia.

horuca sprcha umyvanie vlasov horucou vodou

3. Často sa svojich vlasov dotýkate 

Ak ste jedným z tých ľudí, ktorí sa neustále hrajú s vlasmi, vlasy sa vám zákonite budú mastiť rýchlejšie. Neustále dotýkanie sa vlasov prenáša mastnotu z rúk na vlasy. Skúste udržať ruky čo najďalej od vlasov a ak si už musíte vlasy stále prehrabávať, dbajte na to, aby ste mali čisté ruky. Na konci dňa si prečešte vlasy kefou z prírodných štetín, aby ste rovnomerne rozložili maz o korienkov po končeky.

domaci sampon navod na pripravu

4. Nepoužívate správne produkty na vlasy

Výrobkov na starostlivosť o vlasy je nepreberné množstvo. Objavenie toho správneho môže robiť zázraky, ale použitie nesprávneho môže spôsobiť na vlasoch veľa škody. Jemné a normálne vlasy potrebujú šampón aj kondicionér, ktorý je ľahký a vyrovnávajúci. Na tuženie účesu je vhodné použiť ľahké peny. Pre extra hydratáciu treba do končekov aplikovať kvalitné oleje ako je kokosový alebo moringa. (Ja som pevne presvedčená, že všetky typy vlasov môžu používať na končeky olej.) Hrubé alebo kučeravé vlasy zvládajú o niečo viac vlhkosti, takže potrebujú hydratačné šampóny a kondicionéry, krémové výrobky a ťažšie oleje ako arganový olej.

5. Používate príliš veľa vlasových produktov

Skutočne nie je nutné každý deň používať množstvo vlasových prípravkov ako je šampón, kondicionér, vlasovú masku, objemový sprej, tužiace peny a vosky na vlasy, vlasové spreje atď. Ako každodennú starostlivosť používam ľahký olej na moje končeky vlasov, po ktorom nasleduje tepelný ochranný sprej, ak si žehlím vlasy. Ak zistíte, že používate viac ako päť vlasových produktov denne, možno je načase porozmýšľať o ich redukcii. Ak používate množstvo vlasových prípravkov je dobré raz za dva týždne vlasy a vlasovú pokožku detoxikovať, aby ste dostali preč tie lepkavé vlákna zo stylingových výrobkov, s ktorými si šampóny neporadia.