Holenie žiletkou vám nevyhovuje, ale z epilátorov máte obavu, pretože s nimi to vraj bolí. A navyše ste niekde počuli, že po epilácii sú nohy podráždené a treba na ne používať drahú špeciálnu kozmetiku. Stop! Nebuďte obeťou mýtov, ktoré o epilátoroch a epilácii panujú. Odhaľte s nami pravdu.
10 mýtov o epilácii
1. Depilácia je to isté čo epilácia
Obe metódy umožňujú odstránenie chĺpkov. Depilácia však chĺpok odstráni len na krátku dobu tým, že ho zreže (holenie žiletkou, depilačné krémy). Pri epilácii (vosk, epilátor, laser, elektrická ihla) sa chĺpok vytrhne aj s korienkom, jej efekt je teda dlhodobejší, u niektorých metód trvalý.
2. Epilácia bolí
Áno, epilácia nie je príjemná. Pamätáte si ešte, ako citlivo ste reagovali na vytrhnutie jedného chĺpku pri úprave obočia. A epilátor ich vytrhne hneď niekoľko naraz. Bolesť je však individuálna, takže ak ste prekonali problémy pri trhaní obočia, potom sa epilátora sa netreba báť. A ako každá iná technológia, aj epilátory sa neustále inovujú a snažia sa bolesť čo najviac eliminovať. Ich súčasťou sú rôzne upokojujúce prvky, masážne prúžky, chladiace hlavice, niektoré epilátory sa dajú použiť pod sprchou…
Najviac nepríjemné je len prvé holenie, s každým ďalším holením sa chĺpky zjemňujú a nepríjemný pocit slabne.
3. Po epilácii sú nohy začervenané a opuchnuté
Záleží na type pokožky. Pri citlivej pokožke sa môže stať, že po epilácii bude mierene začervenaná. Podráždenie by malo po pár hodinách zmiznúť. Regenerácii môžete napomôcť vlažnou sprchou, detským púdrom alebo kokosovým olejom . Dobré je si epiláciu načasovať na večer. Do rána akékoľvek podráždenie zmizne.
4. Epilácia je zdĺhavá
Pri holení žiletkou urobíte pár rýchlych ťahov a je hotovo, ale najneskôr za dva dni musíte po žiletke siahnuť znova. Dnešné epilátory odstraňujú chĺpky veľmi rýchlo a hladká pokožka vydrží štyri až šesť týždňov. Koľkokrát za ten čas by ste museli siahnuť po „rýchlejšej“ žiletke?
5. Epilátor nie dôkladný
Pri správnej technike epilovania sa každý chĺpok vzpriami a dokonale vytrhne aj s korienkom, takže obava nedôkladného oholenia nie je na mieste. Nie je to nič zložité a po pár epiláciách vám to pôjde ako masle.
6. Epilátor je zložitý na používanie
Epilátor je jednoduchý prístroj. Iba si volíte výmenné hlavy alebo meníte nadstavce a rýchlosť holenia. Epilátory sú vytvárané tak, že ich obsluha vám bude pripadať úplne intuitívna a logická.
7. Chĺpky treba nechať dorastať
To platilo kedysi. Aby pinzetky v hlavici epilátora mohli chĺpok vôbec uchopiť, museli mať niekoľko milimetrov. Vďaka zdokonalenej technológii epilátorov dnes stačí, aby mal chĺpok pol milimetra a epilátor si s ním hravo poradí.
8. Epilácia škodí pokožke
Epilácia je k pokožke šetrná, stačí dodržovať tieto užitočné rady: ideálne je epilovať si nohy po sprche či kúpeli, keď sú póry otvorené a celý proces je menej nepríjemný. Na epilačný strojček netlačiť. Po epilácii nevystavovať oholené časti slnku a nepoužívať kozmetikou s obsahom alkoholu a ovocných kyselín. Ak vás trápi zarastanie chĺpkov, robte si pravidelne peeling.
9. Epilovať sa dajú len nohy
Epilovať sa dá každá časť tela vrátane tváre a na tieto účely exitujú špeciálne nadstavce na epilátor, ktoré zabezpečia dôkladné a bezpečné epilovanie.
10. Po epilácii už chĺpky nevyrastú
Po epilácii sa chĺpky znovu objavia približne o mesiac, pri použití vosku vydrží pokožka hladká aj dva mesiace, ďalšie metódy (laser, ihla) sľubujú trvalé odstránenie chĺpkov, ale rozhodne nie po jednej návšteve salónu.