6 skvelých využití bentonitového ílu

bentonitovy il vyuzitie

Bentonitový íl je ďalšia z mojich magických zložiek, ktoré som si obľúbila. Rovnako ako kokosový olej cpem bentonitový íl takmer do všetkého, čo robím pre svoje telo – pri kúpeli, na vlasy, na tvár, na detoxikáciu organizmu a zlepšenie celkovej imunity. Poďte vyskúšať týchto 6 skvelých využití bentonitového ílu.


bentonitovy il ucinky a pouzitie

Bentonit íl je známy pre svoju schopnosť absorbovať a odstrániť toxíny. Po spojení s vodou sa premení na vysoko poréznu špongiu (až 12-násobný nárast objemu), ktorá absorbujte a naviaže toxíny, ťažké kovy, nečistoty a chemikálie. Bentonitový prášok sa bežne predáva ako výživový doplnok. Treba si však dať pozor na typy bentonitu – (draselné (K), sodné (Na), vápenaté (Ca) a hlinité (Al) bentonity. Na-bentonity najviac napučiavajú, zatiaľ čo Ca-bentonity nenapučiavajú vôbec. Na trhu sú bežne dostupné obe verzie – SODIUM bentonite powder aj CALCIUM bentonite powder. SODIUM bentonite powder je len na vonkajšie použitie!!! Na vnútorné použitie je vhodný len Ca-bentonit – CALCIUM bentonite powder!

6 skvelých využití bentonitového ílu

Ak ste premýšľali, ako využiť skvelé účinky bentonitového ílu, tu je 6 spôsobov, ktoré sa mi osvedčili, ako ho použiť zvonku aj zvnútra. Ja používam aztécky bentonitový íl, ktorý som kúpila cez iherb. Je vynikajúci a dá sa použiť aj vnútorne.

1. Vnútorné čistenie organizmu

Bentonitový íl je skvelý pre čistenie tráviaceho systému od patogénov. Na vnútorné použitie je prospešný najmä pri tráviacich problémoch (zápche, plynatosti, pálení záhy) a detoxikácii organizmu. Na telo má alkalizujúce účinky a pri správnom dávkovaní udržiava priaznivú červenú mikroflóru.
Pridajte 1 čajovú lyžičku do 2 decilitre vody a vypite 45 minút po požití akýchkoľvek liekov alebo vitamínových doplnkov (bentonit by ich nasiakol). Nezabudnite piť behom dňa veľa čistej vody. Pred vnútorným použitím sa poraďte so svojím lekárom!

2. Domáca pasta na hojenie akné

Bentonitový íl zmiešajte s kvalitnou morskou soľou a sódou bikarbónou v pomere 1:1:1. Pridajte trošku filtrovanej vody, aby sa vytvorila hustá pasta. Hotovú pastu naneste priamo na červenú alebo hnisavú vyrážku. Účinkuje takmer bleskovo. Bentonitová pasta vám poskytne rýchlu a prirodzenú úľavu aj od svrbenia štípancov.

pletova maska na problematicku plet

3. Pleťová maska na problematickú pleť

Nechajte bentonitový íl pracovať na vašich póroch. Je to veľmi jednoduché. Stačí zmiešať bentonitový íl s vodou tak, aby vznikla pasta. Pre väčší účinok môžete pridať čajovú lyžičku jablčného octu. Ak máte problematickú ale zároveň citlivú pleť, pridajte do pleťovej masky čajovú lyžičku kokosového oleja .

4. Detox kúpeľ

Blahodarne účinky bentonitového ílu môžete využívať aj v čase, keď relaxujete vo vani. Rozpustite v kúpeli 1 šálku epsomskej soli. Do primerane veľkej misky dajte pol šálky bentonitového ílu, pridajte dvojnásobné množstvo vody a miešajte, kým sa íl celkom nerozpustí. Je dôležité, aby sa íl úplne rozpustil a nelepil sa v hrudkách na vaňu, preto si ho treba pripraviť vopred a nesypať ho priamo do vane. Vodu s ílom prilejte do kúpeľa a užite si svojich 20 minút.

5. Proti plesni na nohách

Skúste prírodný protiplesňový prášok vyrobený z bentonitového ílu a esenciálnych olejov. Do 20 gramov bentonitového ílu pridajte 5 kvapiek tea tree oleja, 5 kvapiek rozmarínového oleja a 2 kvapky oreganového oleja. Prášok nanášajte v jemnej vrstve na nohy každé ráno. Práškom môžete vysypať aj vnútro topánok. Nechajte pôsobiť celú noc a ráno pred obúvaním prášok z topánok vyklepte.

6. Detox pre vlasy a vlasovú pokožku

Ako účinne detoxikovať vlasy a vlasovú pokožku pomocou bentonitového ílu som písala tu.

  1. Ahoj už dlhšiu dobu sa snažím nájsť Aztec secret, ale našla som ho len na amerických eshopoch, a z tých sa bojím objednávať kvôli shippingu… odkiaľ ho objednávaš ty, poprípade koľko platíš za shipping?
    Ďakujem :)

    • Objednávam z iherb http://www.iherb.com/pr/Aztec-Secret-Indian-Healing-Clay-Deep-Pore-Cleansing-2-lbs-908-g/38960?rcode=KNV407
      Poštovné je v pohode.