Čím je vonku chladnejšie, tým je naša pokožka suchšia a citlivejšia. Často nás trápi svrbenie, začervenanie alebo ekzémy. Skôr, než pobežíte k lekárovi, prečítajte si rady a tipy, ako udržať pokožku hebkú a hydratovanú.
Suchá pokožka – rady a tipy
Pokožka sa v zime častejšie vysúša, pretože chladný vzduch a studený vietor vonku spolu so suchým a prekúreným vzduchom vnútri výrazne znižujú jej vlhkosť. Preto pokožka často svrbí práve v zime, keď sa stenčuje prirodzená vrstva lipidov, ktoré vytvárajú jej ochrannú bariéru. Ak si pokožku predstavíte ako tehlový dom, tak lipidy sú „malta“, ktorá drží pokope „tehly“, čo predstavujú kožné zrohovatené bunky bez jadra (korneocyty). Poškodená kožná bariéra na seba nabaľuje ďalšie problémy, najbežnejšie citlivosť pleti. Pri znižujúcich sa teplotách pokožka tvorbu lipidov výrazne obmedzí, preto je dôležité vytvoriť ochrannú bariéru pomocou kvalitných olejov s bohatým zložením – konzumáciou aj natieraním.
Krém, ktorý zaručene neposkytne pokožke ozajstnú starostlivosť, a sú to len vyhodené peniaze, je niečo v štýle – aqua, glycerin, dimethicon, caprylic triglyceride, shea butter, alcohol denat… proste voda nariedená emulgátormi a zmäkčovadlami. Stavte na panenský kokosový olej , ktorý je vynikajúci na hydratáciu pokožky tváre a celého tela.
Ako sa starať o suchú pokožku tela a tváre v zime
Kokosový olej podporuje vlastný hydratačný proces pokožky, optimalizuje obsah vlhkosti v pokožke a uvoľní jej napätie. Aj extrémne suchá pokožka sa vďaka jeho pôsobeniu uvoľní, lepšie uchová vlhkosť a zdravší vzhľad. Natierajte sa v tenkých vrstvách kokosovým olejom až kým sa nevytvorí na pokožke jemný ochranný film. Vždy nechajte kokosový olej poriadne vsiaknuť, až keď je po potrebné, natrite druhú či tretiu vrstvu. To, čo pokožka nevsiakne, jemne zotrite papierovým obrúskom. Ja ho rozdelím na jednotlivé jemné vrstvy a takýto tenký obrúsok priložím na pokožku. Robievam to hlavne na tvári.
Pozor na horúci kúpeľ a dráždivé sprchové gély
Máčať sa v horúcej vode akosi patrí k zime, ale vedeli ste, že takýto horúci kúpeľ odstraňuje ochrannú vrstvu lipidov z kože, čo vedie k jej nadmernému vysúšaniu. Takže uberte z teploty vody a aj z času, ktorý v nej strávite. Vyhýbajte sa používaniu dráždivých a vysušujúcich mydiel a sprchových gélov. Najlepšie je vydrhnúť sa froté rukavicou a vodou, prípadne použiť čisté olivové mydlo.
Chráňte si v zime pokožku rúk
Pokožka na rukách má v zime sklony vysychať a popraskať. Nehovoriac o pigmentových škvrnách, ktoré sa na nej môžu vytvárať aj v zime. Ruky si po každom umytí natrite kokosovým olejom. Pred spánkom si ruky ošetrite hrubšou vrstvou kokosového oleja a choďte spať v bavlnených rukavičkách, ktoré kúpite v každej lekárni.
V zime nezanedbávajte ani pokožku nôh
Ak vám v čľapkanici premokli a premrzli nohy, čo najskôr ich osušte, poriadne natrite kokosovým olejom a nazujte teplé ponožky. Premoknuté a premrznuté nohy totiž veľmi rýchlo zareagujú nepríjemným popraskaním. Nohy vám budú vďačné nielen v zimných mesiacoch aj za peeling a pravidelné odstraňovanie zrohovatenej kože.
Hydratujte
Dostatočný príjem vody a kvalitný zvlhčovač vzduchu v prekúrených miestnostiach je nevyhnutnosťou.