Čo treba vedieť, než si kúpite kokosový olej

4 veci ktore potrebujete vediet nez si kupite kokosovy olej

Kokosový olej už nie je len výstrelok malej skupinky ľudí, ale takmer všeobecná posadnutosť. Nemôžete listovať internetovými stránkami bez toho, aby ste aspoň raz za deň nenarazili na článok o prednostiach kokosového oleja: je chutný, zdravý, vhodný pre všetky štýly stravovania – raw, veganstvo, vegetariánstvo, paleo…, a dokonca funguje ako všestranný kozmetický prípravok. Prečítajte si, 4 veci, čo musíte vedieť pred tým, než si kúpite svoj pohár kokosového oleja.

Explózia popularity kokosového oleja nastolila jeden hlavný problém: obchody, kamenné aj internetové, ponúkajú množstvo druhov kokosového oleja, čo môže byť mätúce. Takže, aký typ kokosového oleja by ste si mali kúpiť pre maximálnu výživu a chuť? Tu sú štyri veci, ktoré by ste mali vedieť, než si kúpite svoj prvý, alebo ďalší pohár kokosového oleja.

Kupujte si tuhý kokosový olej

V obchodoch dostať kokosový olej v tuhom i v stále tekutom stave, a hoci oba sú označené ako kokosový olej, nie sú úplne to isté. Všetky nasýtené tuky (maslo, masť, kokosový olej), by mali byť pevné pri izbovej teplote. Kokosový olej sa topí pri teplote 24°C, čo je jeho normálna vlastnosť, ale ak je kokosový olej tekutý aj pri nižších teplotách, znamená to, že prešiel ďalším spracovaním, ktoré eliminovalo niektoré z mastných kyselín, ktoré sú zodpovedné za udržanie kokosového oleja v pevnom stave. Komfort za jednoduché používanie kokosového oleja v stále tekutom stave ochudobňuje jeho zdravotné výhody, ktoré sú spojené práve s mastnými kyselinami.

kupujte tuhy kokosovy olej

Tuhý kokosový olej je lepší z rovnakého dôvodu, prečo je lepšie celé jablko namiesto spracovaného jablčného džúsu. Je to prirodzenejšie a zdravšie.

Nestresujte sa pre nálepku „Organic“ alebo „Bio“

Dobrá správa pre kokosových  závislákov s obmedzeným rozpočtom: Kokosy neobsahujú významné množstvo rezíduí pesticídov, takže nie je nevyhnutné kupovať organický alebo bio kokosový olej. To isté platí aj pre non-GMO. Momentálne nie sú známe žiadne geneticky modifikované odrody kokosu, takže si nemusíte priplácať za nálepku non-GMO.

Jedna výnimka: Ak kupujete rafinovaný kokosový olej (o tom viac nižšie), bude vhodnejšie vyberať ten s etiketou ekologického spracovania, pretože tá zakazuje použitie chemikálie nazývanej hexán. Ak už musíte kúpiť rafinovaný kokosový olej, kupujte 100% organický, za studena lisovaný.

kokosovy olej na varenie organic

Zamerajte sa na splnenie týchto podmienok na štítku kokosového oleja

Kedykoľvek je to možné, kupujte kokosový olej, ktorý je označený ako „nerafinovaný“, „extra panenský“ a/alebo „lisovaný za studena“. Tieto informácie uvedené na etikete zabezpečujú, že si kúpite olej, ktorý bol čo najmenej a najšetrnejšie spracovaný. Vyhnite sa kokosovému oleju, ktorý je  označený ako „dezodorovaný.“ Surový kokosový olej, nazývaný tiež extra virgin alebo raw, sa extrahuje z plodov čerstvých zrelých kokosových orechov bez použitia chemikálií alebo vysokých teplôt. To znamená, že si zachoval niektoré živiny, ktoré pôsobia ako antioxidanty.

Na druhej strane je rafinovaný kokosový olej, ktorý sa chemicky extrahuje zo sušeného kokosového mäsa, ktoré bolo dezodorované a bielené, takže jeho antioxidačné vlastnosti sú vyčerpané. I keď to už neplatí pri všetkých značkách. Niektoré rafinované oleje, najmä tie organické, sú extrahované pomocou pary. Skontrolujte si webové stránky výrobcu, aby ste sa uistili. Rafinovaný kokosový má svoje miesto v kuchyni, pretože má vyšší dymný bod, takže sa tak ľahko nepripaľuje ako nerafinovaný, tým pádom je viac univerzálny na varenie. Aj napriek tomu ja odporúčam nerafinovaný, za studena lisovaný olej pre jeho všestrannejšie využitie a keď potrebujem niečo smažiť, radšej použijem bravčovú masť.

Nebláznite

Veľa internetových článkov prezentuje kokosový olej ako zázrak na všetko, iné z neho nie sú príliš nadšené. Predbežné výskumy však naznačujú, že mastné kyseliny kokosového oleja so stredne dlhým reťazcom by mohli mať prospech pre chudnutiecelkové zdravie organizmu, no nie je potvrdené, že je vhodné kokosovým olejom nahradiť všetky tuky, ktoré konzumujeme.

Aké je najlepšie riešenie? V strave kombinujte rôzne kvalitné zdravé tuky – ryby, orechy, avokádo, maslo, kokosový olej a olivový olej. Pre starostlivosť o krásu je kvalitný kokosový olej neodškriepiteľne top, tak ho používajte koľko chcete.

Páči sa Vám naša stránka? Tak naše články zdieľajte a odporúčajte ich svojim priateľom. Vďaka za podporu smile

  1. z `kokosoveho masa`? Nie radsej z kokosovej masy?

    • Kopra je biela mäsitá dužina kokosových orechov, z ktorej sa vyrába kokosový olej, hovorí sa jej aj kokosové mäso.