Domáca vazelína

diy navod ako urobit vazelinu

Snobstvo bokom. Kto doma nemal obyčajnú vazelínu? Vazelína má povesť „zázračného želé“, ktoré vylieči suchú popraskanú kožu, vŕzganie dverí, rozžiari topánky a odstráni make-up…, ale bežná vazelína je vyrafinovaná z odpadného produktu pri výrobe ropy, a to naozaj nie je môj štýl. Takže viete, čo príde… domáca vazelína z prírodných zložiek. Vážne, urobiť alternatívu komerčnej vazelíny nemôže byť jednoduchšie. Jediné, čo potrebujetetri ingrediencie.

Vazelína pôsobí ako bariéra udržujúca vlhkosť v pokožke a ochraňuje pokožku pred baktériami. Poskytuje dôkladnú bariéru, ktorá chráni pokožku, ale koža musí byť naozaj čistá, pred jej nanesením inak nepriepustná vrstva vazelíny uzamkne špinu a baktérie, upcháva póry a neumožní pokožke dýchať. Tak ako vrstva vazelíny neprepustí nič dnu, tak neprepustí nič von, teda pot, soli a iné škodliviny, ktoré organizmus prirodzene vylučuje cez kožu. Použitie na koži je teda veľmi riskantné.

EÚ vyžaduje prísne kontroly na výrobky, ktoré obsahujú vazelínu. Nie je to len, že používate chemických vôní, ale spôsob, akým je vazelína rafinovaná vyžaduje použitie vysoko toxických chemických látok. Výrobcovia tvrdia, že konečný výrobok je bezpečný a neexistujú žiadne presvedčivé dôkazy, že poškodzuje zdravie, ale kto chce mať na tele rafinovanú verziu mastného benzínu?

domaca vazelina navod na vyrobu

Moja jednoduchá alternatíva vazelíny

Ingrediencie:

 • 3 lyžice panenského kokosového oleja
 • 3 lyžice panenského olivového oleja
 • 1 lyžica nastrúhaného včelieho vosku
 • 1 lyžica panenského slnečnicového oleja (voliteľné, ale nepoužívajte rafinovaný)

** Môžete použiť 6 lyžíc buď olivového alebo kokosového oleja, ak nechcete mať oboje. Kokosový olej je antibakteriálny a hojivý. Olivový olej má antioxidanty a vyživuje. Ja dávam oboje a ešte aj panenský slnečnicový, lebo obsahuje prírodný vitamín E. **

Postup:

1. Oleje a vosk rozpustite vo vodnom kúpeli. (Do hrnca nalejte trochu vody, položte naň druhý hrniec alebo misku, a tam dajte oleje a vosk. Voda v hrnci bude vrieť a teplo tak rozpustí oleje a vosk.)

2. Prelejte do sklenenej nádoby s uzáverom. Nechajte 20 minút stuhnúť. Hotovo. 

vazelina

TIP: Neváhajte do domácej vazelíny ešte pred stuhnutím pridať aj esenciálne oleje, napríklad levanduľový, myhrový, pomarančový, tea tree a pod.

esencialne oleje etericke oleje aromatherapia

Super ľahké! smile

 1. Co takhle místo slunečnicového dát mandlový?

 2. Ahoj, tento recept ma veľmi zaujal a chcem sa spýtať, či aj domáca vazelína „uzamkne“ všetko na pokožke, teda či pred použitím treba pleť očistiť pleťovou vodou. A ešte či sa dá použiť ako náhrada klasického krému na tvár, keďže mne kasické krémy akosi nepomáhajú :(

  • Ahoj Patrícia.
   Prírodné oleje, z ktorých je domáca vazelína urobená vytvoria na pokožke ochranný film, no zároveň dovoľujú pokožke dýchať. Prirovnala by som to napríklad k pocitu, kedy máš na nohe topánky z pravej kože a topánky z umeliny. Obe nohu ochránia, ale v celokožených topánkach nohy nikdy nesmrdia, lebo prírodný materiál umožňuje nohe „dýchať“.
   Neviem, aký problém riešiš, ale z vlastnej skúsenosti Ti poviem, že to nikdy nie je jeden vinník. Vždy je treba „ošéfovať“ všetko, čo by mohlo byť príčinou. Ekzémy, akné, šupinatá alebo začervenaná koža je vždy aj problémom zlého trávenia a stravy. Takže prehodnoť, čo dávaš do seba (jedlo, pitie) a aj na seba (krémy, pracie prášky, aviváže, materiál oblečenia, ktoré nosíš).
   V neposlednom rade je to aj vecou psychiky. Akné a ekzémy predstavujú potlačovanú zlosť, frustráciu. Ak je kožný defekt viditeľný (tvár, krk, ruky) je to zlosť na niekoho/niečo vonku, ak je kožný defekt skrytý (časti tela, ktoré zakrývame oblečením), je to zlosť voči sebe. Dobré je naučiť sa postaviť za seba a primeraným spôsobom povedať, čo sa Ti páči a čo nie. Vymedziť hranice :)
   Ako náhrada krému je domáca vazelína úplne v pohode. Možno by som stálo za to skúsiť najprv natierať čistý panenský kokosový olej, ale len v tenučkej vrstve, aby sa pekne vpíjal a neprekážala ti mastnota.
   Uf, ale som sa rozpísala :D Ďakujem, ak si dočítala až do konca a prajem Ti všetko dobré :D

 3. Dobrý deň,
  ako sa dá táto domáca vazelína vlastne využiť? :D
  Inak máte úžasnú stránku!:)
  Ďakujem

  • Ja sa s ňou natieram :D Hlavne ruky natieram pravidelne behom dňa a chodidlá (tie zvyknem natierať pred spánkom a dať bavlnené ponožky). Keď idem na dlhšie do zimy, tak vazelínou natriem jemnú pokožku na tvári :D Inak na tvár používam čistý panenský kokosový olej.
   Ďakujem, fajn, že si tu, Karolína :)

 4. Robila som si vazelínu, dala som kokosový olej (DM), panenský olivový, včelí vosk, pridala som tea tree olejček a vitamín E, je to perfektné. Potom som z tejto vazelíny robila balzam na pery – do vazelíny som pridala včelí vosk a mandľový vosk a ešte kvapku vit. E – naliala som to do tubičiek na balzam – je to skvelé :-) ten druhý recept mám tiež z netu. O.i. z tejto stránky používam zubnú pastu a dezodorant. Zubnú pastu som zminimalizovala na kokosový olej, tea tree olejček a sódu bicarbónu.

 5. Ahoj, mám otázku, ak má vodný kúpeľ tak vysokú teplotu (píšeš, že vrie, takže 100°C) neznehodnotí to účinné látky olejov? Pri lisovaní sa práve kvôli tomu využíva nízka teplota. Nestačil by vodný kúpeľ s nižšou teplotou, teda ideálne tak okolo/pod 45°C? Ďakujem. A tiež by ma zaujímalo širšie využitie vazelíny okrem zvlhčovania pokožky, vďaka :) Inak super článok, skvelý „recept“ ;)

  • Ahoj. Voda vrie len v spodnej miske, vrchná miska v ktorej sú vosk a oleje nevrie, vôbec nie je ponorená vo vode, ale ohrieva sa len pomocou pary, ktorá oleje a vosk rozpúšťa. Ak nenecháš vodu v spodnej miske vrieť, oleje a hlavne vosk sa ti nebudú dobre topiť. Včelí vosk sa topí pri teplote 62°C až 65°C. Ak sa bojíš zničenia olejov, nechaj rozpustiť najskôr vosk a potom pri nižšej teplote pridávaj oleje.
   Vazelínu môžeš použiť všade na telo, kde by si použila krém. Môžeš s ňou natrieť kožené veci či vŕzgajúce dvere, ale na to by bolo takú výbornú domácu vazelínu škoda. :D

 6. Dobrý deň,
  Vaša stránka je skvelá ;) chcem sa opýtať, že aký objem má výsledná nádobka s pomerom ingrediencií, ktoré úvádzate. Chystám sa urobiť túto vazelínu, lebo vyzerá božsky. Ďakujem veľmi pekne :)

  • Ďakujem :D Robila som to do malej nádobky od detského jedla hami. Myslím, že sa do nej zmestí 125 g. Nie je problém ingrediencie zdvojnásobiť alebo upraviť pomer podľa toho, či chcete vazelínu tuhšiu alebo poddajnejšiu. Treba vyskúšať. Ja to robím tak, že si pre istou nachystám viac nádobiek, aby som to mala kam dať, ak je toho viac :D
   Verím, že sa vazelína podarí a budete z nej nadšená rovnako ako ja :D Hlavne teraz v zime je k nezaplateniu.