Aktívne uhlie ako bielič zubov & pleťová maska

aktivne uhlie

Aktívne uhlie sa používa na filtrovanie vody, tiež na liečbu otráv, žalúdočno-črevných problémov, pri nachladnutí pohlcuje baktérie v hrdle, odstraňuje zápach z úst a dokonca mierni priebeh „opice“. Ako by vám mohlo pomôcť pri starostlivosti o krásu? Tu sú dva skvelé spôsoby použitia aktívneho uhlia pre krásu.

aktívne čierne uhlie na bielenie zubov a skrášľujúcu masku na tvár

Super rýchle info: Aktívne uhlie (tiež živočíšne, čierne alebo absorpčné uhlie) sa začalo používať na začiatku 20. storočia na odstránenie farby z cukru a na zlepšenie chuti a vône vody, a používa sa dodnes, predovšetkým na liečebné účely. Aktívne uhlie – anglicky Charcoal (číta sa čárkl) sa získava spaľovaním prírodného materiálu ako drevo alebo kokos pri vysokej teplote (až 6 000 °C) bez prístupu vzduchu. Najdôležitejším krokom je v záverečnej fáze vháňanie kyslíka – čím dôjde k aktivácii. Výsledkom je jemný čierny prášok s miliónom pórov, ktorý má vyššiu účinnosť a jeho využiteľnosť pre organizmus je maximálna.

Aktívne uhlie NA BIELENIE ZUBOV

Použitie aktívneho uhlia na bielenie zubov je moja nová obľúbená vec. Moje zuby sú biele, ale keďže pijem veľa ovocných a zeleninových štiav a smoothies, raz za čas potrebujú jemnú „bieliacu“ procedúru, aby bielymi zostali.

Čo budete potrebovať:

 • zubnú kefku
 • panenský kokosový olej (môžete použiť aj domácu zubnú pastu, ktorú ste si už určite vyrobili )
 • kapsulu aktívneho uhlia (nepoužívajte brikety alebo akvarijné filtre!)

Postup:

1. Opatrne otvorte jednu kapsulu aktívneho uhlia a vysypte jej obsah na alobal alebo papier.

2. Zubnú kefku namočte do zmäknutého kokosového oleja a potom ponorte do kôpky s aktívnym uhlím.

domáce efektívne bielenie zubov

3. Vyčistite si zuby ako obvykle. Vaše ústa a zuby budú celé čierne (moja obľúbená časť). Ak ste si zuby vyčistili správne, po vypláchnutí vodou zostanú zuby pekne biele. Čierna farba z uhlia sa udrží na povlaku, teda tam, kde ste si zuby nevyčistili poriadne. Opláchnite zubnú kefku a prejdite si zuby čistou zubnou kefkou ešte raz.

domáce bielenie zubov s aktívnym uhlím

Čistila som si zuby s aktívnym uhlím dva krát za minulý týždeň a na zuboch je to vidno, pekne sa rozjasnili.

Aktívne uhlie ako MASKA NA TVÁR

Aktívne uhlie je hviezdna prísada do masiek na tvár. Odstráni všetky toxíny z kože a zanechá pleť čistú a sviežu. Je to pocit, ako by sa pokožka mohla opäť poriadne nadýchnuť.

Čo budete potrebovať:

 • 1 kapsulu aktívneho uhlia
 • 1 lyžičku vody
 • 1 lyžičku aloe vera gélu (ja som použila priamo z aloe vera rastliny)
 • 2 kvapky tea tree esenciálneho oleja
 • štipku himalájskej alebo morskej soli (Nedávajte obyčajnú kuchynskú soľ!)

domáca detoxikačná maska na pleť

Postup:

1. Vymiešajte všetky ingrediencie do kompaktnej zmesi.

domáca detoxikačná maska na tvár

2. Tenkú vrstvu naneste rovnomerne na tvár. Nechajte masku zaschnúť a potom zmyte! Ak máte hlboké póry, na dočistenie použite jemnú vlhkú handričku namočenú v kokosovom oleji.

Táto maska ​​je bezpečná pre väčšinu typov pleti, ale ak je vaša pleť veľmi precitlivená, mali by ste najprv urobiť test znášanlivosti. Naneste trošku na kúsok kože za uchom, nechajte uschnúť, zmyte. Počkajte 24 hodín, aby ste videli, ako vaša pokožka reaguje.

 1. Dobrý deň,

  Vaša stránka je úžasná, ďakujem za ňu :) chcela by som sa opýtať, či je bezpečné používať toto aktívne uhlie na zuby a tiež kde sa to dá kúpiť. Ďakujem pekne.

  • Dobrý deň Lucia, ďakujem za pochvalu :D Teší ma, že sa Vám stránka páči.
   Aktívne uhlie kúpite v lekárni. Je úplne bezpečné, smelo do toho :D

   • a ešte jedna otázka, vy máte biele zuby kvôli týmto prípravkom ( aktívne uhlie, kokosový olej, prípadne iné takéto alternatívne bieliace „bezpečné“ produkty) alebo ich máte vybielené profesionálne v nejakom štúdiu a potom ich len udržiavate biele? :) ďakujem

    • Zhruba z 20% je postavenie zubov, ich tvar, ale aj farba daná geneticky. Ja zuby nemám ukážkovo rovné, ale farbu som mala vždy peknú bielu. Zuby som si nikdy bieliť nedávala a ani sa nechystám. V pohode mi stačí správna ústna hygiena, do ktorej patrí aj oil pulling a v poslednej dobe aj ústna sprcha. Mám túto http://www.prezuby.eu/recenzia-waterpik-aquarius-wp-3660c/
     Raz za čas zuby prejdem čiernym uhlím, bentonitovým práškom alebo, keď je sezóna, jahodami so sódou a hotovo.
     Zuby by mali byť rovnakej farby, ako vaše očné bielko, tak je to najkrajšie a najprirodzenejšie.

     • Dobrý deň, to aktívne uhlie je vlastne aj čierne uhlie- ten liek na žalúdočné problémy(carbosorb)? či je to nejaké špeciálne?:) a ak áno aj to sa môže použiť keď to rozdrvím? prepáčte že sa pýtam len sa nevyznám tak radšej:)

  • Áno, je to obyčajné aktívne čierne uhlie, ktoré bežne dostať v lekárni. Lepšie je práškové v kapsule, pretože neobsahuje tabletovacie prísady a pohodlne sa s ním manipuluje – kapsulu stačí len otvoriť a uhlie vysypať.

 2. Moze sa tato maska na tvar robit aj do zasoby (do sklenej nadobky ako uvadzate v clanku), alebo ju treba minut hned ako sa namiesa? :) Dakujem za odpoved.

  • Vždy je lepšia čerstvo namiešaná. Tak týždeň na chladnom tmavom mieste dobre uzatvorená by mohla vydržať v pohode.

   • Dakujem pekne a este ma zaujima, kde ste prosim zohnali tieto charcoal kapsule. :) Myslite, ze mozem pouzit na rozdrvenie napriklad aj tieto? http://www.iherb.com/Mason-Vitamins-Activated-Vegetable-Charcoal-60-Capsules/55433#p=1&oos=1&disc=0&lc=en-US&w=charcoal%20capsules&rc=11&sr=null&ic=5

    • Ja som použila aktívne uhlie od firmy Holland & Barrett. To uhlie od Mason Vitamins je super. Netreba drviť, stačí vysypať z kapsuly :)

 3. Vďaka za zaujimave info. Zaujimalo by ma ako je to s kvalitou aktivneho/živočíšneho uhlia. Aktívne uhlie, ako médium, môže byť vyrobené z niekoľkých materiálov. Ponuka v lekárni je širšia a niektoré druhy obsahujä aj ďalšie prísady ako sacharóza, mikrokryštalická celulóza, glycerol,mastenec, stearan horečnatý a sodná soľ karboxymetylškrobu.. .
  Napr. pri Carbofite sa uvadza – je aktivované drevené uhlie určené na detoxikáciu organizmu od škodlivín usadzujúcich sa vo vnútorných orgánoch. Na rozdiel od uhlia živočíšneho pôvodu je Carbofit až o 80% účinnejší a neobsahuje rakovinotvorné prímesi. Carbofit adsorbuje jedovaté látky, ale neodvádza z tela živiny, vitamíny a minerály. Aktívne uhlie Carbofit funguje na princípe adsorpcie (na rozdiel od absorpcie). Dôjde k akémusi prichytenie jednej látky k povrchu inej látky. Môžeme si to predstaviť na princípe dobre fungujúceho suchého zipsu. (?)
  Viete o niečom vhodnom na slovenskom trhu?

  • Spomínané uhlie označované ako živočíšne sa nepoužíva, ale stále je to veľmi rozšírené ľudové označenie pre zdravotné uhlie rastlinné, adsorpčné. Živočíšne uhlie sa kedysi vyrábalo spaľovaním zvieracích kostí za vysokých teplôt bez prítomnosti kyslíka. Teraz sa používa zdravotné uhlie, ktoré sa vyrába zuhoľnatením rastlinného materiálu, je označované ako aktivované drevené (adsorpčné) uhlie. Avšak ľudový názov živočíšne uhlie sa používa aj pre toto uhlie.
   To, že aktívne uhlie dokáže v tele rozlíšiť, čo je vitamín, živina a minerál by som brala s veľkou rezervou. Viac pravdepodobné je, že proste na seba prichytí (adsorbuje) všetko, čo mu príde do cesty a vylúči z tela. Práve preto sa odporúča aspoň dvojhodinový časový odstup užívania liekov po podaní aktívneho uhlia. A ktoré aktívne uhlie je najlepšie? Najlepšie je to, kde je v zložení len jedna položka – aktívne uhlie :D

 4. Dobrý deň, ako často si môžem zuby umývať týmto čiernym uhlím? Môžem použiť aj bežnú zubnú pastu namiesto kokosového oleja?

 5. Dobrý deň, čím by sa dalo v maske nahradiť aloe vera? (mám na neho alergiu) ďakujem

 6. Prosim o radu.Može sa aktivne uhlie použiť aj na plombované zuby?Nezafarbia sa plomby na čierno?Za odpoved dakujem.
  Helena

 7. Dobry den. Mozem vas poprosit na vasej fotke mate vitaminy Holland & Barrett uhlie od Mason Vitamins. Odkial to prosim objednavate? Nenasla som to v SK lekarni. Dakujem moc za pomoc. Krasny den Sylvia

  • Dobrý deň. Takmer všetky vitamíny objednávam z iherb. Holland & Barrett uhlie od Mason Vitamins už ale nemajú v ponuke. Teraz mám z iherb Country Life, Activated Charcoal, 260 mg (4 g) a som spokojná. Sú to tiež kapsule, takže sa dajú jednoducho vysypať a použiť.
   Ak zadáte pri objednávke na iherb kód KNV407. Budete mať 10% zľavu.

 8. Dobrý deň :-)

  Prosím Vás, je v poriadku že u nás na SK v lekárni zakúpené aktívne uhlie (konkrétne TEREZIA, český výrobok) má zloženie: 1 kapsula obsahuje 206 mg zmesi aktívneho uhlia /200 mg aktívne uhlie, 6 mg protihrudkujúca látka oxid kremičitý/? Pri produkte z Country Life, ktorý používate, je totožné zloženie alebo je bez oxidu kremičitého?

  A myslíte vážne, že zuby majú mať rovnaký odtieň ako očné bielko? Dá sa tam každodenným čistením zubov aktívnym uhlím dopracovať? Pri produkte Coco carbon hovoria o 14-tich dňoch.

  Ďakujem za odpoveď a pekný deň prajem. :-)

  • Dobrý deň.
   Oxid kremičitý v mojom aktívnom uhlí nie je.
   Áno, zuby majú mať odtieň, ako očné bielko, i keď v poslednom čase je trend mať zuby vybielené ako umývadlo (prirovnanie používa môj zubár :D) Žiadne zuby nie sú prirodzene celkom biele. Navyše prirodzený odtieň chrupu nebýva rovnomerný. Každý jednotlivý zub má v porovnaní s ostatnými charakteristické farebné tónovanie – napríklad „špicáky“ (horné trojky) majú vždy najžltkavejší nádych.
   Určite neodporúčam drhnúť zuby každý deň aktívnym uhlím! Max. dva krát do týždňa, a to iba ak máte správnu techniku čistenia zubov a dostatočne jemnú kefku.
   Aktívne uhlie mechanicky (abrazívne) odstráni pigmenty zo zubov, ktoré sa na nich usadili zo stravy. Zubom sa tak vráti pôvodná, geneticky daná farba, čo je ideálne pre tých, ktorí majú vrodenú svetlú farbu vnútornej časti zuba a nežiaducim zafarbením je zasiahnutý len povrch skloviny.
   Ak chcete zmeniť svoju prirodzenú farbu zubov, čo neodporúčam, treba sa poradiť so svojim zubárom alebo dentálnou hygieničkou.

 9. Dobry keď mám žlté zuby pomôže my to aby som mala biele ? Alebo čo by ste mi poradili ? Dakujem zatiaľ