Ako sa rýchlo a bezpečne zbaviť vší

ako sa zbavit vsi

Hovorí sa, že vši raz dostane každé dieťa,  aj to z „lepšej rodiny“. Rozpaky bokom, najdôležitejšia vec je nájsť efektívnu liečbu, ktorá je pre dieťa čo najpríjemnejšia, teda nezahŕňa nanášanie smradľavých chemikálií na hlavu, ktoré sa potom vstrebávajú do tela, a zároveň nezruinuje rodinný rozpočet. Prečítajte si jednoduchý a bezpečný návod.

kokosovy olej cocos

Ako sa rýchlo a bezpečne zbaviť vší

Čo budete potrebovať?

 • pohár panenského kokosového oleja
 • fľašu jablčného octu 
 • pár kvapiek tea tree esenciálneho oleja (voliteľné) pre zvýšenie účinku

jablcny ocot uciny a pouzitie

Ako na to?

1. Opláchnite vlasy s jablčným octom. (Ak si dieťa nechce dať poliať hlavu octom, skúste ho naliať do rozprašovača a aplikovať postriekaním.) Ocot neumývajte, nechajte ho zaschnúť. Ocot rozpúšťa „lepidlo“, ktorým sa lepia vajíčka vší na vlasy.

2. Po zaschnutí octu nalejte do vlasov panenský kokosový olej. Pre zvlášť „tvrdohlavé“ vši pridajte do kokosového oleja pár kvapiek tea tree olejčeka. Uistite sa, že sú vlasy aj pokožka hlavy dôkladne pokryté.

3. Zakryte vlasy kúpacou čiapkou alebo igelitovým vreckom alebo potravinovou fóliou a nechajte pôsobiť osem hodín. Je nutné mať hlavne malé dieťa s igelitom na hlave pod dozorom, aby sa nezadusilo, preto nerobte zábal na noc!

účinná domáca kúra proti všiam

4. Po uplynutí doby pôsobenia rozdeľte vlasy na menšie časti a tie postupne prečešte hustým hrebeňom (lepší je s kovovými zubami). Hrebienok si počas prečesávania čistite v mištičke s vodou s pár kvapkami dezinfekcie (stačí bežná alkoholová, ktorú kúpite v lekárni). Prečesávanie treba robiť dôkladne, aby ste vyčesali čo najviac vší aj ich vajíčok (hníd).

kokosový olej proti všiam a hnidám

5. Umyte vlasy šampónom ako zvyčajne.

Ďalšie odporúčané opatrenia

Táto procedúra, ak sa urobí naozaj dôkladne, zaberá hneď na prvý raz. Vajíčka sú však veľmi odolné a ak sa vám ich nepodarí všetky vybrať a vyčesať (problém najmä v dlhých a hustých vlasoch) pre istou je dobré zopakovať kúru po ôsmych dňoch.  Táto nutnosť vychádza zo zákonitosti životného cyklu vši, kedy sa po piatich až desiatich dňoch z hníd liahnu larvy. Je nutné ich odstrániť skôr, než po dvadsiatich dňoch dospejú a začnú klásť nové vajíčka.

Skontrolujte všetkých členov rodiny. Kto má vši, odvšivte ho zábalom z kokosového oleja a jablčného octu. Najúčinnejšie však bude, ak všetci preventívne prejdú odvšivovacou kúrou. Vyperte posteľnú bielizeň a uteráky. Vyperte všetky veci, ktorých sa dotýkajú vlasy (čiapky, šály, kapucne…). Vyperte plyšové hračky s ktorými sa deti hrali. Vydezinfikujte hrebene a vlasové ozdoby.

Nezabúdajte, že ak má vaše dieťa vši, treba to ohlásiť v škôlke alebo v škole, a v ďalšom kolektíve, ktorý navštevuje.

 1. Ďakujem za návod. Zabralo to úplne perfektne. Ešte som dcére pre istotu prežehlila už umyté a suché vlasy prameň po prameni a tak totátlne spálila všetky hnidy a samozrejme dôkladne vyčesala.

 2. Kto by mal dnes vši?

 3. Veľmi dobrý je tea tree oil zmiešať s nejakým prípravkom z lekárne, my sme ho skombinovali s liquido duo forte a účinkovalo to perfektne

 4. vši sú stále veľmi bežné, ani neviete ako a máte ich doma :) ak sa podcenia všetko sa tým zhorší a je ťažké sa ich zbaviť; nám pomohol šampón so sérom liquido duo forte, je to dobrá chémia, vši po aplikácii neprežili ani jedna

 5. Moja dcéra už mala problém so všami.
  Používala som aj psí šampón ale iba jej podráždil pokožku. Potom sme skúsili iné šampóny a obal z octu ale nezabralo to.
  Nakoniec sme to vyčesali s hrebienkom s kovovými zúbkami.
  Nabudúce skúsime aj túto procedúru ak bude mať vši zasa.

 6. odporucam vam proti vsiam dat liquido duo forte, zo 4 samponov ktore sme v lekarni kupili a vyskusali tento zabral najlepsie a pozabijal najviac vsi…niektore potvory to ale prezili tie sme vycesali

 7. Mojej dcere liquido duo nepomohlo. Vycesavala som jej zive vsi. Vobec nezdochli . Ked som jej dala Paranit, boli vsetky mrtve. A je to aj menej narocna procedura.