Kokosový olej vs. olivový olej

olivovy olej alebo kokosovy olej

Existuje mnoho rôznych druhov olivového oleja aj kokosového oleja, oba typy sú dostupné ako panenské, extra panenské, rafinované, nerafinované, organické a neorganické. Oba oleje majú mnoho zdravotných výhod a sú považované za zdravé. Oba obsahujú zdravé tuky, a oba majú vynikajúce antioxidačné vlastnosti, najmä ak sú čerstvé a vo svojej čistej prírodnej forme, teda extra panenské. Aký je teda medzi nimi rozdiel? Ktorému dať prednosť?

kokosový olej vs. olivový olej

Kokosový olej vs. olivový olej

Kokosový olej je vyrobený z čerstvej alebo sušenej dužiny (kopry) kokosových orechov, zatiaľ čo olivový olej sa vyrába z olív. (Na trhu sú ponúkané aj lacné varianty vyrobené zo zvyškov olív, z ich šupiek a ostatného odpadu. Tieto oleje sa označujú sa ako „olio d´oliva“.)

Prekvapivo až polovica bežne predávaných olivových olejov neprejde testami kvality, čo je spôsobené najmä jeho falšovaním. Výrobcovia do olivového olej pridávajú geneticky modifikované oleje z repky, sóje a kukurice, aromatické chemické látky a farbivá, ktoré vytvárajú ilúziu olivového oleja. (Ako zistíte, že máte doma falošný olivový olej? Na internete koluje jednoduchý návod – stačí malé množstvo naliať do ohňuvzdornej misy a zapáliť. Ak olej nehorí, s veľkou pravdepodobnosťou je falošný.)

Olivový olej sa skladá prevažne zo zmiešaných triglyceridov esterov kyseliny olejovej a kyseliny palmitovej a ďalších mastných kyselín, spolu so stopami skvalénu (až 0,7 %) a sterolov (o 0,2 % fytosterolov a tocosterolov). Zloženie sa líši podľa odrody, oblasti, nadmorskej výšky, času zberu, a extrakcie.

Kvalitný panenský bio kokosový olej sa skladá z približne 90 % nasýtených mastných kyselín. Olej obsahuje prevažne triglyceridy so stredne dlhým reťazcom (MCFA – medium chain fatty acid) –  asi 92 % nasýtených mastných kyselín, 6 % mononenasýtených mastných kyselín, a 2 % polynenasýtených mastných kyselín. Z nasýtených mastných kyselín kokosového oleja, je v prvom rade 44,6 % kyseliny laurovej, 16,8 % kyseliny myristovej, 8,2% kyseliny palmitovej a 8 % kyseliny kaprylovej. Aj keď obsahuje sedem rôznych nasýtených mastných kyselín celkom, jeho jediný mononenasýtené mastné kyseliny je kyselina olejová, zatiaľ čo jeho len polynenasýtené mastné kyseliny je kyselina linolová.  V tele človeka kyseliny laurovej sa prevedie na monolaurin.

V porovnaní prospešnosti zdravia je kokosový olej o niečo lepší, než olivový olej, ale olivový olej je oveľa viac populárny. Olivový olej nie je až taký stabilný ako kokosový olej pretože je mononasýtený, t. z. že má jednu väzbu voľnú na reakcie (oxidácia, polymerizácia). Rýchla oxidácia olivového oleja je najlepšie rozpoznateľná, ak máte možnosť ochutnať čerstvo vylisovaný olivový olej a následne ochutnať ten z obchodu, kde stál v regáloch nechladený niekoľko mesiacov.

kokosovy olej je lepsi ako olivovy olej

Ako kokosový olej aj olivový olej môže byť použitý pri príprave jedál, ale aj v starostlivosti o krásu, napríklad ako hĺbkový kondicionér na vlasy. Kokosový olej je oveľa univerzálnejší než olivový olej, ale oba majú svoje opodstatnené využitie. Kokosový olej je lepšou náhradou za masť, maslo alebo tuk na pečenie ako olivový olej, a môže byť použitý lokálne ako krém. Olivový olej je lepší pre výrobu zálievky do šalátov a ďalšie podobné veci, kde je nutné udržať olej v bežnej teplote tekutý.

 1. jaroslava kotaskova 30. septembra 2015 o 17:45

  Dobry den,muzu koupit zbozi za ceske penize? dekuji kotaskova

 2. Dobry den Z prieskumu kontroly vychadza ze olivovy olej obsahuje vela olova co si o tom myslite? Mate oblubenu znacku olivoveho oleja

  • Dobrý deň.
   V poslednej dobe dávam prednosť gréckemu olivovému oleju, ale keďže je to najfalšovanejšia potravina, istotu top kvality získate veľmi ťažko. Hádam len chuťou, ak poznáte, ako chutí pravý olivový olej.
   O aký prieskum sa jedná? Kto ho robil? Kde bol publikovaný?