Ako skladovať kokosový olej?

kokosovy olej skladovanie

Musíte kokosový olej skladovať v chladničke? Jeden výrobca píše že áno, druhý že nie. Prečítajte si, ako skladovať kokosový olej, aby si uchoval svoje vynikajúce vlastnosti čo najdlhšie.

Extra panenský kokosový olej

Kokosové oleje sa skladajú z nenasýtených mastných tukov, ktoré nie sú reaktívne – neoxidujú. Avšak extra panenský kokosový olej, ktorý je vyrobený z nezrelých kokosových orechov obsahuje estery, ktoré sú zodpovedné za jeho intenzívnu chuť a vôňu, a tieto estery sú citlivejšie na prchanie. Ak teda chcete, aby extra panenský kokosový olej zostal dlho voňavý, skladujte ho dobre uzatvorený v chlade. Aj keby časom vôňa aj chuť prestala byť tak intenzívne kokosová, biologická kvalita extra panenského kokosového oleja sa nemení, pretože tá je obsiahnutá hlavne v obsahu a zložení nenasýtených mastných tukov, nie v chuťových a vonných esteroch.

ako skladovat kokosovy olej

Nepanenský kokosový olej

Nepanenské kokosové oleje sú najčastejšie vyťažované z kopry (sušenej dužiny zrelých koksových orechov), ktoré sa často čistia parou. Vďaka pare sa odstránia nepríjemné zložky (možná hniloba alebo pleseň), ale aj prírodné vonné estery. Zostane prečistený kokosový olej bez chuti a vône. Zároveň sa tým zvýši dymný bod a takto upravený kokosový olej je vhodný na vysokotepelné úpravy jedla, vrátane vyprážania. Prečistený kokosový olej je stabilizovaný natoľko, že sa nemusí vôbec chladiť, nepokazí sa ani v trópoch, kde je najpoužívanejší a najlacnejší.

Ako skladovať kokosový olej

1. Kokosový olej skladujte v miernom chlade mimo dosahu priameho slnečného žiarenia. Keď teplota dosiahne 25°C a viac, olej skvapalnie. Vo väčšine prípadov, skladovanie kvapalného oleja nie je výhodné, pretože sa tak znižuje jeho trvanlivosť. Avšak, ak ho chcete použiť ako telový krém, skladovanie v tme, ale na trochu teplejšom mieste, je ideálne.

2. Kokosový olej uložte v chladničke. Ak jeho teplota klesne pod 25°C začína tuhnúť. Takéto skladovanie kokosového oleja predĺži jeho trvanlivosť na dva roky.

Tip: Ak už kúpite kokosový olej v plaste, preložte ho do sklenej nádoby, aby ste zabránili možnej kontaminácii oleja chemikáliami z plastov. Existujú dôkazy, že plasty uvoľňujú do obsahu škodlivé zlúčeniny. Tuk v tomto prípade pôsobí ako rozpúšťadlo.

Ako skladujem kokosový olej ja

Všetky druhy, extra panenský aj nepanenský kokosový olej, skladujem v dobre uzatvorenej nádobe v špajzi (komore). Je tam tma a optimálny chlad. V chladničke ho bežne nedržím, lebo z nej je kokosový olej tvrdý ako betón a ťažko sa s ním manipuluje. (Do chladničky ho dávam len kvôli deťom, ktoré z tvrdého kokosového oleja lyžičkou vyškrabávajú „vločky“ a tvária sa, že jedia sneh.) 400 ml balenie kokosového oleja mi vydrží menej ako mesiac, takže ani extra panenský kokosový olej nestihne stratiť svoju kokosovú chuť a vôňu. Malé balenie panenského kokosového olej mám aj v kúpeľni a v pracovnom stole.

Kvalitný panenský kokosový olej

 1. Ďakujem za užitočné informácie. Výborná stránka :)

 2. Dobrý deň!

  Zaujímalo by ma, či ste sa už stretli s nažltlým kokosovým olejom. Už dvakrát sa mi stalo, že som si objednala cez internet extra panenský kokosový olej u dvoch rôznych predajcov dve rôzne značky. Prvá objednávka po jednom kuse bola vždy v poriadku, oleje mali jednotnú farbu v celom skle. Keď som sa odhodlala kúpiť olejov naraz viac, tak mi boli doručené s nažltlým spodkom, asi do výšky 1 cm.

  V prvom obchode sa so mnou o tom ani nebavili, že to je určite v poriadku, v druhom mi zisťovali u výrobcu a ten tiež potvrdil, že je to v poriadku, že olej len pochádza zo dna suda a ojedinele sa to stáva, keď sa v niektorých sudoch olej na spodku usadí. Vraj v žiadnom prípade vraj nie je pokazený.

  Aký je váš názor? Naozaj žltý kokosový olej nie je pokazený? Ďakujem za odpoveď.

  • Dobrý deň.
   Kvalitný panenský kokosový olej musí byť krásne perleťovo biely ak je pevný a číry, ak je tekutý. Ak spozorujete akýkoľvek odtieň žltej alebo sivej farby, znamená to, že je to olej horšej kvality. Akákoľvek zmena farby je znakom kontaminácie.
   Stáva sa to napríklad, pri nedokonalej filtrácii (napr. ak sa nemenia filtre pri výrobe kokosového olej) a do oleja sa dostanú kúsky kokosovej bielkoviny. Pri spracovaní to nie je zjavné, ale časom sa to prejaví zmenou farby na dne nádoby, kde sa bielkoviny usadili. Žlto sfarbená časť oleja bude mať kyslastú vôňu aj chuť.
   Ďalšou možnosťou je, že to nie je 100 % kokosový olej, prípadne je zmiešaný starý olej s novým,…
   Je to len o dohadoch, ale jedno je isté, olej nebol vysoko kvalitný alebo čerstvý. Ja by som ho reklamovala.

 3. Dobry den. Kupila som si kokosovy olej bez vone znacka pure vision. A je v tekutom stave . Chcela by som sa spytat ci aj taky mozem pouzivat na plet. Dakujem

  • Dobrý deň. Tekutosť je prirodzená vlastnosť kokosového oleja, ak je v teplote vyššej ako 24 °C. Nepanenský kokosový olej (bez chuti a vône) sa na pleť nehodí.

 4. Chcem sa spytat na pastu z kokosoveho oleja a sody bikarbony.Vsade pisu,ako soda nici zubnu sklovinu.

 5. nikola junkova 24. mája 2016 o 21:53

  Uplne si skopirovala celou stranku nebo ona skopirovala tebe !
  (Vyhledej: muzu skladovat kokosovy olej v lednici ) a hned to 1. Nebo 2. Je ono :D

 6. Dobrý deň Nikola.
  Ďakujem za upozornenie. Overila som si to a stránka kokosovy.cz skopírovala nielen môj článok o skladovaní kokosového oleja, ale aj bylinky v kokosovom oleji, masáž kokosovým olejom, ako používať kokosový olej v lete… a úprimne, je mi z toho na grc, takže som ďalej ani nepozerala. Človek sa snaží napísať dobrý článok, venuje tomu čas, a niekto bez škrupulí od slova do slova prepíše, proste ho len tak ukradne. O serióznosti nemôže byť ani reči. Nikdy by som od takých ľudí nič nekúpila.
  Už ich kontaktovala moja právna zástupkyňa.

  • vidno, ze dobre pises :D zle clanky sa nekradnu :D aj tak si myslim, ze si teda moc nepomohli. dost zla reklama pre bio-detox.cz

 7. Dobry den,

  Kde sa da na Slovensku kupit extra panensky KO z nezrelych kokosovych orechov?

  Dakujem
  Adam