Domáci repelent

repelent

Tiež milujete pobyt vonku? Vzhľadom k neuveriteľne vysokým počtom neľútostných komárov a ostatného bodavého hmyzu, nie je rozumné ísť von bez ochrany. Urobte si domáci repelent a vychutnávajte si pohyb na čerstvom vzduchu bez nepríjemných štipancov.

Komerčne vyrábaným repelentom sa radšej vyhnem. Okrem toho, že nepekne smrdia, tak tie ako-tak účinné obsahujú vysokú koncentráciu chemikálie DEET, ktorá nepríjemne dráždi dýchacie cesty.

DEET je aj efektívne rozpúšťadlo, ktoré rozpúšťa plasty, hodváb, spandex, dokonca aj lak na nechty. Sami výrobcovia varujú, že repelenty s DEET by nemali byť používané pod oblečenie alebo na poškodenú kožu, a hneď ako repelentný účinok nie je potrebný, je nutné ich dôkladne zmyť. (Len na okraj: Nedávno bola publikovaná štúdia britských vedcov, ktorí dokázali, že komáre DEET v repelentoch už ignorujú.)

Tento rok však našu záhradu okupujú obzvlášť ľudožrútske komáre a ovady, takže istá ochrana sa stala nutnosťou. Podmienkou bolo, nech je to prírodné a bezpečné aj pre deti. Tu je recept, ktorý sa mi osvedčil.

Domáci repelent proti hmyzu

Ingrediencie:

  • 4  lyžice rozpusteného panenského kokosového oleja
  • 10  kvapiek esenciálneho oleja citronella
  • 10  kvapiek esenciálneho oleja z citrónovej trávy
  • 10  kvapiek eukalyptového esenciálneho oleja
  • 10  kvapiek rozmarínového esenciálneho oleja
  • 10  kvapiek esenciálenoho oleja mäty piepornej

Postup:

Všetky ingrediencie zmiešajte v miske alebo v nádobke, v ktorej budete repelent skladovať. Ja som použila prázdny pohár po kokosovom oleji. (Trošku som ho ozvláštnila ornamentom, ktorý som nakreslila čiernou fixou na cedečka.)

repelent proti hmyzu

Repelent môžete používať úplne kvapalný alebo polotuhý, tak často, ako je potreba (najlepšie každé 2 hodiny). Nezabudnite, že kokosový olej sa topí pri 25 °C, takže ak ho nechcete mať úplne tekutý, tak skladujte domáci kokosový repelent na chladnejšom mieste.

ucinny repelent proti komarom

Kľúčom pri použití éterických olejov v domácom repelente je vybrať si kombináciu, ktorá odpudzuje hmyz a potom ju premiešať s nosičom – panenským kokosovým olejom. Medzi esenciálne oleje vynikajúce proti hmyzu patria: catnip, cédrové drevo, škorica, citronela, klinčeky, eukalyptus, pelargónia, levanduľa, lemongrass, patcholi, mäta pieporná, nimbovník (neem), rozmarín, tea tree.

 esencialne oleje proti hmyzu

Dôležitá poznámka: Niektoré citrusové esenciálne oleje, majú silné odpudzujúce vlastnosti, ale sú tiež považované za „fototoxické“, čo znamená, že u citlivých osôb by mohlo dôjsť ku kožným reakciám, pokiaľ sú tieto oleje aplikované na kožu a potom vystavené UV žiareniu. Z tohto dôvodu odporúčam opatrnosť pri pridávaní citrusových olejov. (Ak ste mali kožné reakcie po použití napríklad parfumu a následnému vystaveniu slnku, je pravdepodobné, že u vás esenciálne oleje spôsobujú fototoxicitu.)

Esenciálne oleje môžete akokoľvek kombinovať, nezabúdajte však pridať olej citronella a lemongrass, lebo tie sú v repelente nezastupiteľné. Pomer by mal zostať 50 kvapiek na 4 lyžice kokosového oleja, aby sa zabránilo podráždeniu citlivej pokožky.

Prírodný repelent, žiaľ, nevydrží celý deň 100 % hmyzu odolný, nakoľko esenciálne oleje prchajú. Oproti komerčným repelentom je potrebné po 2 hodinách znovu sa natrieť. Výhodou ale je, že nevystavujte pokožku a dýchací systém toxických látkam, ktoré by mohli poškodiť vaše zdravie. Ak je to možné, nezabudnite použiť štandardné protihmyzie opatrenia, ako dlhé rukávy a nohavice, ponožky a topánky, rovnako ako sa vyhýbajte času, kedy je hmyz najviac aktívny (súmraku a úsvitu).

  1. Dobry den, prosim, aky by mal byt pomer silic k oleju, ked repelent budu pouzivat male deti (tri a pat rokov)? Dakujem

    • Dobrý deň.
      Pomery v recepte sú pre deti úplne bezpečné, takže ho môžete zachovať taký, ako je uvedené (na 4 lyžice kokosového oleja 50 kvapiek éterických olejov), ale len pod podmienkou, že použijete kvalitné éterické oleje vhodné na vnútorné použitie alebo v aromaterapii, nie tie do aromalámp.
      Ak je to možné, chránte deti aj vhodným oblečením a nevystavujte ich agresívnemu slnku medzi 11 a 15 hodinou.

  2. Dobry den, recept vyzera uzasne, urcite ho vyskusam. Chcem sa ale informovat, oleje znacky Now foods (ktore mate odfotene na obrazku), sa daju vyuzit aj na vnutorne pouzitie (hlavne ten matovy)? Na stranke vyrobcu som tuto info nenasla. Dakujem.

    • Dobrý deň. Esenciálne oleje od NOW používam práve preto, že sú 100% čisté. Mätový alebo klinčekový si dávam do svojej domácej ústnej vody a zubnej pasty. Samozrejme záleží od druhu esenciálneho oleja, treba čítať latinské názvy napríklad eukalyptový – Eucalyptus globulus (aj od NOW) nie je vhodný na vnútorné použitie, lebo je jedovatý. Požite 3,5ml by bolo fatálne. Hodí sa skôr na vonkajšie použitie do krémov a pod. Na vnútorné použite je vhodný Eucalyptus radiata alebo Eucalyptus citriodora. Taktiež treba prihliadať k individuálnej tolerancii a esenciálne oleje vždy riediť vo vode alebo kokosovom oleji podľa návodu.