Kokosový olej proti zápalu vonkajšieho ucha

zapal ucha

Ako si poradiť s bolestivým zápalom ucha? Jednoduchý recept pre liečenie „plaveckého ucha“ pomocou panenského kokosového oleja. Urobte si domáci liečivý kokosovo-cesnakový olej na zápal ucha. Naučte sa bezpečnú olejovú metódu čistenia uší.

Zápal vonkajšieho ucha (otitis externa)

Koža zvukovodu je vybavená mazovými žliazkami, ktoré produkujú ušný maz. Ušný maz slúži ako ochrana zvukovodu. Za bežných podmienok má ucho samočistiacu funkciu a dokáže sa prečisťovať aj bez našej väčšej pomoci. Vo zvukovode sa usadený maz pohybuje smerom von k ústiu zvukovodu, takže stačí po kúpeli ucho vytrieť rohom mäkkého uteráka. Pri poruche transportných mechanizmov dochádza k hromadeniu mazu a vytvorenie mazovej zátky. Vzniká vhodné prostredie pre premnoženie baktérií a rozvoj zápalu.

Častou príčinou zápalu je prienik znečistenej vody, prachu alebo iných nečistôt do zvukovodu. Typický je výskyt ochorenia v letných mesiacoch pri kúpaní v prírode, preto sa zápalu zvukovodu ľudovo hovorí aj „plavecké ucho“.

Riziko rozvoja zápalu zvyšuje aj poranenie ucha a zvukovodu ostrými predmetmi, napríklad pri nešetrnom čistení. Zabudnite preto na čistenie ucha ceruzkou, zápalkami a ďalšími tenkými predmetmi. Nielenže si ucho nevyčistíte, ale naopak zatlačíte všetok maz a nečistoty ďalej do zvukovodu. Upchaté ucho bude veľmi bolieť, najmä vo chvíli, kedy sa vám doň dostane voda.

Zápal na seba upozorní začervenaním a zdurením zvukovodu, bolestivé okolie ucha prípadne výtokom z ucha. Typická je výrazná bolestivosť pri jemnom zaťahaní za ušný lalôčik.

Panenský kokosový olej proti zápalu zvukovodu

Som tak vďačná za modernú medicínu, ale tiež som vďačná za príležitosť preskúmať ďalšie alternatívne prostriedky, ktoré sú lepšie pre naše telo. Ak sa podarí prekonať ušné infekcie bez antibiotík, potom sa domnievam, že je to veľký úspech.

Zmiešajte panenský kokosový olej a cesnakový olej 1:1 a pár kvapiek 3 krát denne nakvapkajte do postihnutého ucha. Pokojne ležte a nechajte vždy pôsobiť 10 minút. Behom jedného až dvoch dní sa vám uľaví.

Urobte si vlastný kokosovo-cesnakový olej

Ak nemáte cesnakový olej, vyrobte si vlastný.

Ingrediencie:

  • 2 lyžice panenského kokosového oleja
  • 3 – 4 strúčiky cesnaku (olúpte, rozpoľte alebo mierne stlačte)

Postup: Na miernom plameni ohrievajte panenský kokosový olej s dvomi rozpolenými strúčikmi cesnaku kým nebudú hnedé a voňavé.

recept na domáci cesnakový olej

Olej preceďte cez sitko alebo gázu (najlepšie oboje). Uistite sa, že v oleji nie sú žiadne zostatky po cesnaku!

ako si vyrobiť cesnakový olej

kokosovo-cesnakový olej proti zápalom

Olej nechajte dostatočne vychladnúť! Skladujte v malom pohári na zváranie. Pre opakované použitie stačí pohár ponoriť do horúcej vody, aby sa olej rozpustil. Olej musí byť tekutý ale nie horúci. Pred nakvapkaním do ucha otestujte teplotu oleja na ruke.

Pozor: Ak problémy pretrvajú neodkladajte návštevu lekára, ktorý môže odhaliť iné zdravotné komplikácie než je zápal vonkajšieho ucha!

Čistenie uší panenským kokosovým olejom

Obľúbené vatové tyčinky sú na čistenie ucha nevhodné! Časť mazu síce vyčistia, ale časť z neho zatláčajú hlbšie do zvukovodu, a tak sa môže vytvoriť zátka, ktorá upchá zvukovod.

vatove tycinky

Vyrobte si vlastnú čistiacu tyčinku zo špáradla a vaty

Polovicu vaty natočte na špáradlo, druhú polovicu nechajte voľne visieť a práve túto časť namočte do roztopeného panenského kokosového oleja (pozor, aby nebol olej príliš horúci). Keď sa snažíte odstrániť vodu z uší, nechajte koniec viac rozstrapkaný, ak chcete vyčistiť ušný maz, koniec zatočte, aby bol troška tvrdší. Nezabudnite ho však naolejovať.

Ak máte úzky zvukovod, čistenie vatou je vám nepríjemné, jednoducho do uší kvapnite panenský kokosový olej (pozor, aby nebol olej príliš horúci) a potom uši vymyte vlažnou vodou. Olej prenikne k ušnému mazu, zmäkčí ho a ten sa bude potom ľahko posúvať vďaka samočistiacej schopnosti zvukovodu smerom von.