Panenský kokosový olej proti mastitíde

dojcenie zapal prsnikov

Ako predísť bolestivej mastitíde? Jednoduché kroky pre prevenciu a liečenie mastitídy pomocou panenského kokosového oleja. Čítajte.

Mastitída – zápal prsníkovej žľazy

Zápal prsníkovej žľazy postihuje 1 % až 2 % žien. Najčastejšie sa objaví 3. týždeň po pôrode, ale môže sa rozvinúť kedykoľvek v šestonedelí. Mastitída vzniká poranením prsníka nesprávnou technikou dojčenia, upchaním mliekovodu, zadržovaním mlieka alebo nesprávnym používaním odsávačiek mlieka. Poranením prsníka vznikajú trhlinky okolo bradavky cez ktoré sa do prsníka dostávajú baktérie, najčastejšie sú to stafylokoky (Stafylococcus aureus, menej časté Stafylococcus epidermidis). Zápal prsníkovej žľazy sa najskôr prejavuje jednostranne. Nasleduje zimnica, triaška a rýchly vzostup teploty. Ďalším typickým príznakom mastitídy je horúčosť, bolestivosť a hnisavý výtok z bradavky postihnutého prsníka. Na dvorci a bradavkách sa vytvoria bolestivé trhlinky, ktoré vedú mamičku k obmedzovaniu dojčenia z bolestivého prsníka, čím sa zvyšuje možnosť zadržania mlieka. Nahromadené mlieko je ideálne prostredie pre baktérie.

dojcenie

Panenský kokosový olej ako prevencia proti zápalu prsníka

4 lyžice panenského kokosového oleja denne dodajú dostatok kyseliny kaprylovej, ktorá má silný antibakteriálny účinok a výrazne znižuje riziko zápalu prsníkovej žľazy.

TIP: Kokosový olej tiež môžete naniesť na vatový tampón a nechať priložený na dôkladne umytej a osušenej prsnej bradavke celý čas medzi dojčením. Zamedzíte tak vzniku bolestivých trhliniek na bradavke a vniknutiu stafylokokovej infekcie do mliekovodu a prsných žliaz.

Panenský kokosový olej nemusíte pred dojčením z bradaviek zotierať. Protikvasinové látky obsiahnuté v panenskom kokosovom oleji zamedzia vytvoreniu cadidovej infekcie (múčnivke) v ústočkách dieťaťa. Výskumy dokázali, že trigliceridy so stredne dlhými reťazcami, ktoré obsahuje panenský kokosový olej, zabijú kvasinkové huby candida.

kokosovy olej skladovanie

Panenský kokosový olej použite aj na jemnú uvoľňovaciu masáž prsníka pred ostriekaním mlieka. Podporí sa tak vyprázdnenie prsníka a zamedzí sa hromadeniu mlieka. Prebytočné mlieko v prsníku môže upchať niektorú z mliečnych žliaz a hrozí zápal. Kokosový olej sa krásne vstrebáva a vďaka zloženiu podobnému tukom našej pokožky nezanecháva mastný film.

Používajte kvalitný panenský kokosový olej a vyhnete sa zápalu prsníka, nutnosti brania antibiotík a negatívneho vplyvu na dieťa, pretože väčšina liekov prestupuje aj do mlieka.