Pohánkový nákyp s jablkami

recept na pohankovy nakyp

Pohánka je super živina a ja ju mám veľmi rada. Pripravujem ju väčšinou na sladko ako nákyp na dva spôsoby – raw alebo krátko zapečenú. Dali by ste si niečo zdravé a dobré? Skúste tento recept.

pohánka recept na sladký pohánkový nákyp s jablkami

Pohánkový nákyp s jablkami

Ingrediencie:

  • 1 hrnček hnedej lúpanej pohánky
  • 3 jablká
  • 1 lyžica kokosového oleja
  • korenie ako škorica, zázvor a klinček
  • 3 lyžice medu
  • hrsť datlí (alebo akéhokoľvek sušeného ovocia)

jednoduchý recept na sladký pohankový nákyp

Postup:

Prepláchnutú pohánku si vopred na približne 3 hodiny namočím do vody – 1 diel pohánky na 1,5 dielu vody, aby krásne zmäkla a napučala. Prebytočnú vodu nezlievam.

napučaná raw lúpaná hnedá pohanka

Do napučanej pohánky primiešam nastrúhané jablká, lyžicu kokosového oleja, med, škoricu, zázvor a klinček. Pridám aj sušené ovocie. Ja dávam datle, tie mi chutia najviac. Pár ich nakrájam do nákypu a pár celých si odložím na ozdobenie.

sladké sušené datle

Nádobku z tvrdeného skla si vymastím kokosovým olejom, naplním pohánkovou zmesou a  vložím do trúby na 15 minút zapekať. Pre raw variantu nepečiem, ale nechám hodinku odležať pri izbovej teplote, aby sa prepojili chute.

recept na sladký nákyp z lúpanej pohanky a jabĺk

Pohánka je výborným zdrojom rutínu, ktorý má priaznivý vplyv na srdce a cievy, tráviace orgány. Obsahuje minerálne látky (vápnik, fosfor, draslík a horčík) a vitamíny, najmä B1 a B2 (dobré na nervy), C a E  vápnik, fosfor, draslík a horčík. Cholín v pohánke chráni pečeň. Neobsahuje lepok, preto je vhodná pri bezlepkovej strave.

TIP:

Ak chcete ochutnať pohánkovú vňať, stačí si kúpiť balíček nelúpanej pohánky a doma si ju naklíčiť. Nelúpané semená pohanky rozložte buď na vlhkú hlinu v kvetináči alebo na vlhký obrúsok či vatu. Vlhkosť sa musí neustále udržiavať, ale pozor na nadmerné množstvo vody. Semená by nemali byť vo vode ponorené. Pohánkovú vňať asi 10 cm vysokú odrežeme, nasekaná je vhodná do polievok, na chlieb, do šalátov, nátierok.

  1. Žila som v domnienke, že pohánka sa musia uvariť a ono nie… :D