Tradícia dina-čajrá (každodennej rutiny) je jedným z vôbec najsilnejších ajurvédskych nástrojov pre zlepšenie celkového zdravia a pohody. V predošlom článku sme si predstavili Abhynagu a dnes sa zameriame na Najsa.
Podávanie liečivých olejov cez nosový priechod sa v ajurvéde nazýva Nasja. Používa sa buď čistý olej, alebo s prímesou rôznych liečivých bylín.
Nasja (olejovanie nosa) je vynikajúcim spôsobom, ako podporiť svoje zdravie a pohodu. Najsa je najčastejšie indikovaná pre suché nosovej dutiny, zachrípnutie hlasu, stuhnutosť v hlave, krku a čeľustnej oblasti, bolesti hlavy a pri niektorých očných a ušných problémoch. Najsa zmierňuje duševný a emocionálny stres, úzkosť a strach.
Nos je vchod do mozgu, mysle a vedomia. Liek podaný cez nos sa môže ľahko šíriť práve do týchto oblastí.
Jednoduchý postup ako robiť Nasja (olejovanie nosa)
1. Začnite tým, že si pohodlne ľahnete na chrbát a zakloníte hlavu tak, aby nosové dierky smerovali k oblohe. Ak ležíte na posteli, môžete zavesiť hlavu cez okraj postele, alebo umiestniť malý vankúš pod krk pre podporu.
2. Nakvapkajte 5-10 kvapiek sezamového oleja do každej nosnej dierky. Prstami si jemne stlačte nos, akoby ste sa išli ponoriť a jemne premnite.
3. Urobte hlboký nádych nosom potom odpočívať a ešte pár minút zostaňte ležať, aby olej prenikol do dutín.
Ďalší spôsob Nasja (olejovanie nosa) sa nazýva Marsha nasja alebo Pratimarsha (ak je vykonávaný denne).
1. Umiestnite kvapku sezamového oleja na čistý malíček a jemne ju vložte do nosovej dierky. Kvapkadla na špičke sa nedotýkajte.
2. Jemne masírujte vnútorné steny nosovej dierky.
3. Striedajte ľavú a pravú nosovú dierku, do každej aplikujte celkom olej tri krát.
Nasja sa neodporúča pri chronicky upchatom nose, vtedy treba radšej navštíviť odborníka, ktorý vám pomôže odhaliť príčinu ťažkostí. Určite však nezabúdajte, že upchávanie môžu spôsobiť rôzne alergie na potraviny. V takom prípade by mohla pomôcť sezónna očista, ktorá vám zároveň postupným zavádzaním rôznych potravín do stravy po jej skončení poskytne príležitosť zistiť, čo vám problém spôsobuje.