Kokosový balzam na pery

balzam na pery

Ak máte doma malé parádnice alebo sami milujete voňavé lesky či balzamy na pery, tento skvelý návod je presne pre vás. Vyrobte si úžasný bio balzam na pery z kokosového oleja, ktorý dokonale hydratuje, krásne voní a  super chutí. Jednoduché, lacné a úplne jedlé.

Ženy použijú v priemere 13 kozmetických prípravkov, z ktorých každý obsahuje viac než 20 chemických látok. Napríklad rúže a lesky na pery obsahujú priemerne 33 chemických ingrediencií. Neničte si zdravie zbytočnými chemikáliami a urobte si super lesk na pery, ktorý v pohode môžete zjesť.

lesk na pery_kool aid a kokosový olej

Kokosový balzam (lesk) na pery

Čo budete potrebovať:

 • šumienky Kool- Aid (voliteľná príchuť)
 • panenský kokosový olej
 • lyžičku medu (voliteľné)
 • prázdnu nádobku
 • plastovú lyžičku na miešanie

Postup:

1. Do misky nasypte malé množstvo šumienky Kool-Aid. Výborné farby/príchute sú jahoda, cherry, tropický punč, vodný melón, ružová limonáda. Ja som si vybrala na prvý lesk jahodovú príchuť a na druhý lesk príchuť vodný melón.

2. Pridajte pár kvapiek vody, aby sa vytvorila pasta. Vo vode sa Kool-Aid krásne rozpustí a farba bude oveľa výraznejšia.

kool-aid jahodový lesk na pery

3. Pridajte lyžičku medu (voliteľné). Kool-Aid je sám o sebe dosť kyslý, takže s medom to bude chutiť podstatne lepšie.

4. Ak je treba pridajte ešte pár kvapiek vody. Kool-Aid sa musí úplne rozpustiť.

5. Pridajte 1-2 lyžice panenského kokosového oleja a dajte do mikrovlnky na 30 sekúnd. Vyberte a pár minút miešajte. POZOR: miska aj obsah budú veľmi horúca!

lesk na pery kool-aid watermelon

6. Zmes vložte na 2 minúty do chladničky, aby kokosový olej začal tuhnúť. Vytiahnite a pár minút miešajte. (Pre dokonalé spojenie Kool-Aidu a kokosového oleja je nutné miešať niekoľko minút!)

7. Opakujte bod 6., kým sa kokosový olej a Kool-Aid dokonale nespoja. Približne 3 krát.

8. Preložte do nádobky a užívajte si smile

lesk na pery kool aid vodný melón

lesk na pery kool aid jahodový

TIP: Kool-Aid, najmä červený, stačí rozriediť s vodou, preliať do prázdneho obalu od lesku na pery a používať. Odporúčam pomocou aplikátora, lebo vám ostane červený prst.

Kool-Aid je zaujímavá šumienka. Dá sa s ňou farbiť takmer čokoľvek – cesto na koláčiky a torty, veľkonočné vajíčka, tričká, hračky, slané cesto… a veľmi populárne je aj farbenie vlasov.

 

 1. Dobrý večer,
  chci se zeptat, kde seženu ty Kool-Aid? Na netu jsem nic nenasla :(

  Děkuji

  • Dobrý deň Monika.
   Ja som kupovala cez e-bay. U nás sa zatiaľ bežne nepredáva, ale skúste pozrieť v ČR alebo SR nejaké súkromné inzeráty, monžno Kool-Aid niekto ponúka.

  • Monika, ak by si chcela kool-aid mne pár kusov zostalo. V pohode ti ich posuniem. Viac cez mail: citameknihy@gmail.com
   Laura

 2. dobry den, chcem sa spytat ci sa to neda kool-acid nahradit niecimm inym, napr.potravinarskym farbivom…??? Inak dakujem za skvele tipy :))

  • Lenka, potravinársku farbu som neskúšala, ale fungovať by to moholo.
   Kool-aid je super, lebo okrem toho, že farbí, super voní a chutí :)

 3. Ahoj , zaujímalo by ma , koľko balzamov si urobila z jednej šumienky :)

  • Lenka, záleží, ako veľmi intenzívnu farbu chceš a v akom množstve kokosového oleja to budeš miešať. Napríklad na ten ružový balzam na pery (watermelon) som minula cca štvrť šumienky.

 4. Je pravda, že v kupovanej kozmetike sa nachádza veľa chemických látok. Ale šumienka uvedená v tomto recepte, nie je žiadna výhra – ak nie ešte škodlivejšia. Skúste pozrieť jej zloženie, obsahuje samé „chuťovky“ ako karcinogénny BHA, či rovnako „lahodné“ červené farbivo…
  Ak si chcete vyrobiť čisto prírodný balzám, na nete je receptov viac než dosť. Skúste napr. tento http://www.sashe.sk/vlnkohra/journal/poklady-zo-spajzy-1-balzam-na-pery

  • Sisa, v žiadnej z použitých príchutí Kool-Aid na výrobu lesku na pery nie je BHA! Napríklad zloženie Kool-Aid Watermelon je nasledovné: citrid acid, maltodextrin, calcium phosphate, salt, contains less than 2% of asorbic acid (vitamin C), natural and artifical flavour, artifical colour, red 40.
   Pre porovnanie by som napísala aj zloženie komerčného lesku na pery alebo rúžu, ale žiaden už nemám, lebo som všetky vyhodila ;)
   Červené farbivo red 40 je bežné potravinárske farbivo a pridáva sa do všetkých výrobkov, ktoré majú byť červené – od nápojov cez cukríky a žuvačky po jahodové koláčiky, doritos čipsy a pod. Tiež sa toto farbivo pridáva do detských vitamínov, sirupov a liekov proti bolesti.
   Pred schválením red 40 ako potravinárskeho farbiva sa v USA viedla diskusia, či môže byť príčinou nádorových ochorení. Tieto tvrdenia sa preukázali ako falošné, ale mnohí odborníci otvárali otázky pôsobenia red 40 na hyperaktivitu detí.
   V potravinách, kde sa používa red 40 je vždy aj veľké množstvo cukru, takže vplyv na hyperaktívne správanie detí nebolo možné preukázať – či je to kvôli cukru alebo farbivu. Ale preukázalo sa, že hyperaktívnym deťom alebo deťom s ADHD vždy prospeje, ak nekonzumujú spracované potraviny, umelé farbivá a cukry.
   Pre mňa je prijateľnejšie nanášať si na pery niečo, čo je schválené ako potravina, než dávať si na pery vazelínu, silikóny… Platí pravidlo – na telo si nedávam nič, čo by som nezjedla. Určite nesúhlasím, že balzam na pery z kokosového oleja a kool-aidu je škodlivejší ako komerčná kozmetika. (Myslím, že dieťatu by nikto nedovolil zjesť polovicu rúžu, ale napr. M&M cukríky alebo žuvačky deťom rodičia bežne kupujú.)
   Váš odkaz na návod na balzam na pery je fajn, ale nefarbí. Ak by som chcela niečo bezfarebné, použijem len čistý panenský kokosový olej :D

 5. našla som podobný „diy recepe“ na lesk s kokosovým olejom a pridávajú do toho ako farbivo tzv. „zdravotne nezávadné detské voskovky“ čo si o tom myslíte ?

 6. dámy čo ste robili tento lesk … do akých kontajneríkov ste to odlievali ? bude to držať aj takom tom obale ako majú rúže alebo labela ? alebo skôr také niečo ako majú lesky typu : http://www.ebaypa.com/albums/20120002/sku107653-8-.jpg

  • Ja to dávam do nádobky po tom vajíčku z oriflame. Kamoška to robila do takej malej plastovej krabičky čo jej zostala po kréme na nechtovú kožičku. Tuším od Sally Hanson tá zelenobiela. Treba nádobky odkladať lebo nikdy nevieš, kedy sa hodia :D

  • používam tubičky na balzam od http://murumuru.sk/ alebo od vymíňaných balzamov

 7. Chcem sa opýtať či niekto nemá tie šumienky Kool-Aid. Dakujem za odpoved :)

 8. Baby, žiadna mikrovlnka… zničíte si drahý kokosák a nebude to mať už požadovaný účinok! Vo vodnom kúpeli to treba robiť, ako keď robíte čokoládu.