Zubný liečivý olej

zubny olej navod na vyrobu

Zubný liečivý olej je skvelá alternatíva pre ľudí, ktorí majú veľmi citlivé zuby a nevyhovuje im domáca zubná pasta s obsahom sódy, no samozrejme nie len pre nich. Zubný olej udrží ústnu dutinu čistú a zdravú. Poďte ho vyskúšať.

ako si urobiť zubný olej na čistenie zubov

Beriem zdravie ústnej dutiny veľmi vážne. Myslím, že to všetko pochádza z môjho detstva. Prvým zážitkom bolo, keď som videla, ako si môj dedko dával dole svoj umelý chrup. Ako dieťa som celkom nerozumela, čo sa vlastne deje. Bola som fascinovaná a zároveň vydesená. (Viac vydesená, musím povedať.) Druhým bolo ošetrenie u školského zubára. (Za mojich detských čias, sa s vami zubár nemaznal, vŕtal hlava-nehlava.) Tam som bola iba vydesená a vtedy som si sľúbila, že urobím všetko preto, aby som mala svoje zuby zdravé do konca života. Začala som si úzkostlivo drhnúť zuby zubnými kefkami, ktoré propagovali v reklamách, používať najvychytenejšie zubné pasty s fluórom, najdrahšie ústne vody,… a výsledok? V ústach som mala stále nejaký problém – ustupujúce a podráždené ďasná, takmer vybrúsené zubné krčky, zlý dych, demineralizovanú sklovinu a dva nové kazy. Ako je to možné som pochopila, až keď som sa pred rokmi začala sama zaujímať, čo sa deje. Naučila som sa správnu techniku čistenia zubov, začala som používať najjemnejšiu zubnú kefku s malou hlavou a domácu zubnú pastu alebo zubný liečivý olej. Používam zubnú niť a medzizubné kefky, zadné osmičky si čistím jednozväzkovou kefkou a pravidelne si robím oil pulling. Ústa si po každom jedle vyplachujem slanou vodou. Na noc si dávam ústne probiotiká. Jem potraviny bohaté na vitamín D a všetko dobre požujem, veď nie nadarmo sa hovorí: Funkcia robí orgán.

Druhým dôvodom je priebeh ošetrenia zubov vo forme, akou sa dnes bežne robí. Zubár vŕta, obrusuje, vypĺňa, lepí, nadstavuje, trhá, reže, seká… v dnešnej dobe je jedinou útechou znecitlivejúca injekcia, takže všetky tieto nepríjemné zákroky sa dajú zniesť, ale vôbec nemáte pod kontrolou, čo a v akej kvalite vám v ústach zubár robí. Aká je teda pomoc? Urobiť maximum pre to, aby ste mali svoje zdravé zuby po celý život.

zubný olej stačí nakvapkať na zubnú kefku

Zubný liečivý olej

Ingrediencie

 • 2 lyžice panenského kokosového oleja
 • 1 lyžica 100 % čistého mandľového oleja
 • 1 kvapka klinčekového esenciálneho oleja (Inhibuje patogénne baktérie.  V minulosti ho zubári používali na dezinfekciu koreňových kanálikov, pretože klinček má stredne silné germicídne vlastnosti.)
 • 2 kvapky myrhtového esenciálneho oleja (Podporuje tok krvi do ďasien, a tým udržuje ich zdravie.)
 • 10 kvapiek mätového esenciálneho oleja (Extrémne účinný pri zabíjaní anaeróbnych baktérií spôsobujúcich ochorenie ďasien, ktorým sa darí v nízkokyslíkovom prostredí, ktoré je v ústach.)
 • 10 kvapiek spearminového esenciálneho oleja (voliteľné)

Postup: Kokosový olej rozpustite fénom alebo vo vodnom kúpeli tak, aby nebol horúci. Pridajte mandľový olej a všetky esenciálne oleje. Premiešajte a vložte do sklenenej nádobky v ktorej zubný  olej budete skladovať a používať.

liečivý olej na zuby

Použitie:

Tekutý zubný olej stačí nakvapkať na jemnú zubnú kefku a bežným spôsobom si vyčistiť zuby. Aby liečivý zubný olej pôsobil čo najdlhšie v ústach, odporúčam na záver ústa nevyplachovať vodou. Ja to robím takto: Ústa si vypláchnem slanou vodou (himalájska soľ rozpustená v troche vody), škrabkou na jazyk si vyčistím jazyk, opäť vypláchnem slanou vodu a začnem s čistením zubov. Na jemnú zubnú kefku (používam Curaprox Smart a držím ju ako ceruzku, aby som príliš netlačila) nanesiem trochu zubného oleja a dôkladne vyčistím všetky plôšky zubov. Zadné osmičky dočistím jednozväzkovou zubnou kefkou (používam TePe).

medzizubné kefky TePe

Pre medzizubné priestory používam viacej veľkostí medzizubných kefiek (obľúbila som si značku TePe), na ktoré tiež nanesiem malé množstvo zubného oleja a čistím tak, ako som zvyknutá. Sliny s použitým zubným olejom vypľúvam. Zuby už nevyplachujem vodou.

Dôležité: Vždy používajte kvalitné panenské oleje a esenciálne oleje určené na vnútorné použitie!

 1. Dobry den, kde zozeniem esencialne oleje na vnutorne pouzitie? Dakujem

  • Dobrý deň. Ja ich kupujem cez iherb.com. Napríklad tento: http://www.iherb.com/now-foods-organic-essential-oils-lavender-1-fl-oz-30-ml/922?rcode=knv407
   Registrácia aj platba sú bez problémov a ak zadáte kód KNV407 budete mať pri prvej objednávke 10 % zľavu.

 2. Dobrý deň, mandľový olej je nahraditeľný? Nie sú pri ňom spomenuté účinky na ústnu dutinu… Mohol by byť napr. marhuľový, hroznový? (keď taký mám doma…)
  Alebo musí byť mandľa?
  Ďakujem!

  • Dobrý deň.
   Mandľový olej môžete nahradiť iným kvalitným olejom, ktorého chuť vám neprekáža.
   Odporúčam vynechať tmavé oleje, lebo môžu sfarbiť zubnú sklovinu. Hroznový je v pohode.