Upchaný nos? Skúste domáci nosový sprej alebo nosné kvapky

kvapky do nosa

Upchané a nepriechodné nosné dutiny sú veľmi nepríjemné. Aj vás trápi nádcha, chrípka alebo alegria a potrebujete uvoľniť upchaný nos? Vyrobte si domáci, účinný a prírodný nosový sprej alebo nosné kvapky, ktoré vám poskytnú vítanú úľavu. Vhodný aj pre deti.

Upchaný nos? Skúste domáci nosový sprej alebo nosné kvapky

Mnoho ľudí používa pravidelne voľnopredajné kvapky do nosa, hoci je všeobecne známe, že ich nadužívanie môže byť návykové a zároveň majú nedozierne následky na nosnú sliznicu. Závislosť sa prejavuje vtedy, ak sa vám netvorí hlien, ale napriek tomu ťažko dýchate, lebo máte napuchnutú sliznicu. Sliznica sa vďaka kvapkám síce stiahne, ale o to viac neskôr napuchne a núti vás používať kvapky čoraz častejšie.

Domáci nosový sprej z morskej soli je bezpečný a efektívny pre všetky príčiny zapchaného nosu – chrípka, nádcha alebo alergia. Môžete ho použiť vo forme spreja aplikovaného rozprašovačom pre dospelých a staršie deti. Pre dojčatá a veľmi malé deti je vhodná aplikácia kvapkadlom alebo pomocou nosnej striekačky.

Hoci je to jemný a prirodzený fyziologický roztok, je to aj silný liek. Funguje tak, že čiastočne poškodí nahromadený hlien, zmierni tlak na nosovú sliznicu a nepohodlie prekážky spôsobené hlienom. Aj keď nie je účinok taký trvanlivý, ako pri chemických nosových sprejoch, domáci nosový sprej je úplne prírodný a nenávykový, preto môže byť použitý tak často, ako je potrebné.

Domáci nosový sprej tiež upokojuje a hydratuje suché a podráždené nosové dutiny. Rovnaký fyziologický roztok zmiešaný s teplou vodou použitý ako kloktadlo uľaví od bolesti v hrdle.

Domáci nosový sprej alebo nosné kvapky

Ingrediencie:

 • 235 ml destilovanej vody (Ak nemáte destilovanú, použite 10 minút prevarenú vodu z kohútika. Nechajte vychladnúť na izbovú teplotu.)
 • ¼ lyžičky (1,2 g) kvalitnej morskej soli – pre izotonický roztok. Izotonický roztok zodpovedá prirodzenej slanosti telesných tkanív, čo je viac príjemné pre používanie. Izotonický roztok je vhodný pri chronickej sinusitíde.
 • ½ lyžičky (2,5 g) alebo ¾ lyžičky (3,75 g) kvalitnej morskej soli – pre hypertonický roztok, ktorý je slanší ako telesné tkanivá. Hypertonický roztok je vhodný pri akútnej sinusitíde.

Pozor: veľké množstvo soli môže nosovú dutinu vysušiť. Jód môže byť potenciálnym alergénom. Ak ste citlivý, použite soľ bez pridania jódu alebo nerafinovanú himalájsku soľ.

nosove kvapky vhodne pre deti

 • ½ lyžičky (2,5 g) jedlej sódy. Sóda pôsobí alkalicky a zjemňuje účinky morskej soli.
 • 6 kvapiek panenského kokosového oleja – má silné antibakteriálne účinky a zároveň zabezpečí zvýšenú hydratáciu sliznice.
 • 2 kvapky GSE (voliteľné) – obsahuje bioflavonoidy, ktoré potláčajú infekcie.
 • dôkladne vyčistená, najlepšie 3 minúty sterilizovaná, prázdna fľaštička od nosných kvapiek. Pre rozprašovač môžete použiť prázdny obal z nosového spreja Vincentka, pre kvapkadlo prázdny obal z Nasivinu so skleneným aplikátorom. (Ak nemáte prázdny obal z nosového spreja, môžete použiť plastovú nádobku, ktorú dostať v lekárni za pár centov, prípadne dôkladne umytý prázdny obal z očných kvapiek.)
 • 1 kvapku eukalyptového esenciálneho oleja (voliteľné)

nosove kvapky

Postup: Všetky ingrediencie zmiešajte v destilovanej alebo prevarenej vode. Soľ aj sódu nechajte poriadne rozpustiť. Potrebné množstvo natiahnite do sterilnej striekačky a dajte do čistej fľaštičky.

Použitie: Pred použitím pretrepte. Jeden strek do každej nosovej dierky alebo kvapkadlom 6 kvapiek do každej nosovej dierky. Nechajte stiecť do nosa a úst. Ak trocha roztoku zostane v ústach, vypľujte.  Vysmrkajte sa. Používajte tak často, ako je potrebné.

Dôležité: Nedolievajte! Vždy vylejete zostávajúcu kvapalinu, ktorá už nejde vystriekať! Fľaštičku aj aplikátor dôkladne umyte/sterilizujte a nalejte nový fyziologický roztok.

TIP: Ak máte „vydrený“ nos od častého smrkania, natrite si ho panenským kokosovým olejom. Zregeneruje pokožku a hlavne neštípe.

 1. Super nápad, už používame :) Chcem sa ešte spýtať ohľadom toho dolievania… urobila som si roztok a naliala ho do väčšej fľašky, lebo takú malú zo spreja mám len jednu, ten roztok môžem dolievať z väčšej fľašky, len tú malú mám vždy vyliať a vyčistiť alebo musím vždy urobiť nový roztok? :) ďakujem

  • Presne :) Len tú malú vždy vyliať a vyčistiť, teda nedolievať do fľaštičky, z ktorej to používate. Dôležité dodržovať najmä pri tej z aplikátorom, kde je veľká pravdepodobnosť kontaminácie.

  • Lucka a pomohol vám tento spray? Pri akom probléme? Ďakujem:)

 2. prosim vas tam ide dva krat sol? alebo si mozem vybrat ci chcem viac soli alebo menej? dakujem za info, jana

  • Janka, soľ ide len raz. Pridávate ju v pomere, ktorý záleží na tom, či chcete izotonický alebo hypertonický roztok.

 3. Sorry ja nedám dopustiť na bylinný stopnádcha sprej :P načo sa zbytočne prplať s domácim keď sa používa tak dvakrát do roka akurát :)

  • Zuzka, v pohode, ak Ti to vyhovuje, používaj. Ja by som to do nosa nedávala. Bylinky sú fajn, ale ten methylparaben a propylparaben (konzervanty vyrobené z ropy) v zložení nosového spreja stopnádcha je pre mňa problém. Rovnako aj polyoxyl 40 – hydrogeonovaný ricínový olej, ktorý sa nesmie používať na poranenú a podráždenú kožu a sliznice. Nevidím dôvod, prečo by som si takéto veci mala dávať na citlivú nosovú sliznicu, cez ktorú sa mi to bude vstrebávať do organizmu.

   • tiež používam stopnádchu sprej a nesúhlasím veľmi s vami, pomáha mi uvolňuje nos a rýchlejšie som fit; keďže nepoužívam sprej do nosa každých 10 minút 7 dní v týždni nič mi neurobí, keby bol škodlivý nie je na trhu, Slovensko má jedno z najprísnejších pravidiel pre farmaceutické firmy; všetko vo zvýšenej miere škodí netreba nič preháňať

  • Keby si sa podobným chemikáliám vyhýbala tak možno nebudeš chorá nikdy. To stojí za vyskúšanie, nie? :)

 4. Prosím Vás, kde sa dá kúpiť prázdna flaštička s aplikátorom, aby z toho bol nosný sprej? Márne hladám všade… :-(

  • V lekárni :)

  • Najjednoduchšie kúpiť v lekárni Vincentku, vyliať ju, prepláchnuť čistou vodou a máš fajnovú sklenú fľaštičku s viacerými nástavcami, ktoré sa dajú vymieňať.

 5. Prosím vás aká je to kvalitná morská soľ ?? :) Podľa čoho to zistím alebo dáky typ na značku .. Ďakujem

  • Použila som morskú soľ Alnatura z DM drogérie. Teraz už nejaký čas používam len Himalájsku soľ úplne na všetko. Je super :)

 6. Ahojte, ako dlho takyto roztok mozem skladovat bez toho aby stratil na ucinnosti?

  • Najlepšie je spotrebovať to čo najskôr a vždy si urobiť čerstvú várku do vydezinfikovanej/vyvarenej fľaštičky.

 7. Dobry den,,moze sa pouzit aj himalajska sol alebo iba morska ? Dakujem.