Bylinky v kokosovom oleji

bylinky v kokosovom oleji

Všetko rastie, záhrady sú plné ligurčeku, bazalky, rozmarínu, kôpru, oregána a iných aromatických byliniek. Je to naozaj skvelé, mať bylinkovú záhradu na dosah ruky, ale čo ak máte viac byliniek, než stačíte využiť? S trochou kokosového oleja, formičiek na ľad a mrazničky môžete jednoducho skladovať bylinky na neskoršie použitie. Kokosový olej dávam takmer do všetkého, takže táto vychytávka je pre mňa super praktická. Skúste to tiež.

bylinky petržlenová vňať, libeček ligurček, kôpor

Ako zachovať čerstvé bylinky v kokosovom oleji

Ingrediencie:

  • čerstvé bylinky
  • panenský kokosový olej
  • nádobky na ľad

Postup:

1. Zavčas rána natrhajte čerstvé a voňavé bylinky. Ak nemáte bylinkovú záhradu, môžete použiť čerstvé bylinky z trhu alebo z obchodu. Vedeli ste, že živé bylinky v črepníkoch, ktoré kúpite v supermarkete sú určené na okamžitú spotrebu. Preto nemá zmysel ďalej ich pestovať. Aj pri náležitej starostlivosti sú neduživé a po pár týždňoch hynú.

2. Bylinky umyte, odstráňte všetky poškodené listy a nasekajte na drobno. Zvyknem sekať len jemné lístky bez stoniek, ale môžete použiť celú bylinku.

3. Bylinky môžete podľa chuti aj skombinovať, napríklad rozmarín, oregano a bazalku, ktoré sú skvelé na prípravu domácich omáčok. Ja zvyknem robiť každú bylinku samostatne a až pri príprave jedla kombinovať jednotlivé zamrazené kúsky.

ako mraziť bylinky

4. Kokosový olej rozpustite vo vodnom kúpeli. Skúšala som robiť aj pár bylinkových kociek zaliatych maslom. Ak ich chcete tiež vyskúšať, roztopte si aj kúsok masla a pokračujte ďalej podľa návodu.

5. Každý priestor formičky na ľad naplňte bylinkami a zalejte kokosovým olejom alebo maslom. Dajte do mrazničky a nechajte stuhnúť.

6. Stuhnuté bylinkové kocky rýchlo vylúpnite z formičky na ľad, dajte do igelitového vrecka a vráťte do mrazničky. Treba to robiť rýchlo a zbytočne sa bylinkových kociek nedotýkať, lebo sa pod teplom rúk topia. Nezabudnite si vopred na igelitové vrecko poznačiť, akú bylinku tam skladujete.

mrazené bylinky bazalka, oregano, tymián, rozmarín, ligurček, petržlenová vňať

7. Dokonale zachované bylinky vo výbornom kokosovom oleji alebo kvalitnom masle sú pripravené na použitie. Pridajte ich do polievok a dusených jedál. Rozmrazte a použite v šalátových dressingoch a pestách. Položte kocku na kúsok ryby pri grilovaní. Hoďte pár kociek na panvičku a osmažte na nich zeleninu,…