Ako si vybrať bio ochranný krém proti slnku

ako vyrobit ochranny krem proti slnku

Snažíte sa o zdravé a bezpečné opaľovanie používaním bio kozmetiky? Je váš opaľovací krém skutočne bio a bezpečný? Prečítajte si, ako si vybrať bio kozmetiku na leto.

BIO kozmetika a „BIO kozmetika“ na opaľovanie

Skutočnú biokozmetiku prezrádza vyššia cena, ale najspoľahlivejším ukazovateľom, že kozmetika je skutočne v kvalite BIO, je je zloženie. Skôr, než si čokoľvek natriete na pokožku, pozorne si prečítajte zoznam zložiek na etikete. 

Slovo organický alebo bio je neuveriteľne mätúce v mnohých situáciách, ale najmä v súvislosti s opaľovacími prípravkami alebo ochrannými krémami proti slnku. Technicky, „bio“ opaľovací krém je taký, ktorý používa chemikálie na báze uhlíka, ako oxybenzon, avobenzón a oktinoxát, aby znižovali vplyv ultrafialového žiarenia. Práve to je „organická chémia“ – štúdium molekúl s uhlíkovými kostrami a uhlíkovo-vodíkovými väzbami.

Toto všetko hovorí, že keď sa obyčajní ľudia (na rozdiel od chemikov) odvolávajú na bio opaľovacie prípravky, zvyčajne hovoria o ochrannom kréme obsahujúcom bariéru zo zinku a / alebo titánu, ktorý má menej a zdravšie zložky než bežný opaľovací krém, ktorý by ste mohli nájsť v obchode. Menej mätúci termín by bol „netoxický opaľovací krém“, pretože to znamená, že porovnávame produkt šetrnejší k životnému prostrediu s tradičným produktom na ochranu pred slnkom.

Prečo používať bio opaľovací krém?

Najbežnejšie dostupné opaľovacie krémy neobsahujú len chemikálie proti slnečnému žiareniu, ale parabény, vône, ftaláty a viaceré etoxylované zložky, ako aj balenie v aerosolizovanej nádobe: Samotné vedomosti sú veľkým dôvodom pre výber netoxického opaľovacieho prostriedku nad tradičnou značkou.

Čo je to fyzikálny opaľovací krém?

Oxid zinočnatý a oxid titaničitý sú dve fyzikálne ochranné bariéry používané v bio kozmetike proti slnečnému žiareniu. Namiesto filtrácie slnečných lúčov a znižovania škodlivých účinkov UV žiarenia (to je účinok chemického krému na ochranu proti slnečnému žiareniu), sa usadia na vrchu pokožky a odrážajú slnečné svetlo. Je to ako rozdiel medzi filtrom a zrkadlom – filter rozdeľuje slnečné svetlo a deaktivuje ho a zrkadlo ho odráža. Nanočastice komplikujú túto problematiku, pretože do určitej miery prestupujú cez pokožku do organizmu a zatiaľ nie je dostatočne preskúmané, či to môže mať škodlivé účinky. Niektorí vedci sa domnievajú, že nanočastice sa dostanú do kožných buniek, kde sa zahrievajú a urýchľujú poškodenie slnkom, ale dôkazy ešte nie sú presvedčivé. Ja sa radšej nanočasticiam vyhýbam.

Je bariéra proti opaľovaniu lepšia ako chemický opaľovací krém?

Toto je veľa argumentovaný bod a neexistuje dostatok dôkazov na to, aby som podporili akúkoľvek extrémnu pozíciu. Zdá sa, že existujú stále väčšie dôkazy, že chemikália oxybenzón, veľmi bežná súčasť opaľovacích krémov, môže pôsobiť ako estrogén v tele, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že naruší prirodzené hormonálne cykly.

Ďalšou kontroverznou chemikáliou je retinyl palmitát, ktorý môže spomaliť starnutie pokožky, ale môže skutočne urýchliť vývoj niektorých druhov rakoviny kože, keď príde do styku s ultrafialovým svetlom.

Kyselina paraaminobenzoová (PABA) sa nepoužíva toľko, ako kedysi, pretože je vysoko alergénna. Výskumy ukazujú, že poškodzuje DNA, čím zvyšuje náchylnosť na rakovinu.

Stručne povedané, existuje niekoľko naozaj dobrých argumentov pre používanie fyzikálneho ochranného krému proti slnku vyrobeného z oxidu zinočnatého alebo oxidu titaničitého:

  • nie sú absorbované kožou;
  • nie sú poškodené vystavením slnečnému žiareniu a stávajú sa časom stabilnejšie;
  • fyzikálne krémy na opaľovanie obsahujú menej toxické zložky, ktoré tvoria „neaktívne“ zložky vo výrobku.

Ako si vybrať bio ochranný krém proti slnku? Čo by ste mali hľadať v opaľovacích prípravkoch?

  • vyberajte krém na opaľovanie s najmenším počtom zložiek celkovo;
  • držte sa prípravkov určených na ochranu proti slnku s obsahom non-nano častíc zinku a titánu;
  • pozrite sa na kozmetický výrobok určený na ochranu pred slnečným žiarením bez parabénov a bez vône. (Dokonca aj éterické oleje na slnku oxidujú, čo môže zvýšiť vašu šancu mať kožnú reakciu na ne.)

bio organic krem na opalovanie bio krem proti slnku na tvar a krk bez parabenov

SPF 30 je pravdepodobne postačujúci ochranný faktor, ale stále by ste mali nosiť pokrývku hlavy, kedykoľvek ste na priamom slnku.

Bio kozmetika proti slnku sa dá jednoducho vyrobiť aj doma. Tu je návod na netoxický ochranný krém proti slnku, ktorý milujem. Skúste ho aj vy.