Neem olej na akné

co zabera na akne neem olej

Aj keď existuje množstvo „zaručených“ prípravkov na liečbu akné, i tak ním trpí množstvo ľudí nie len v tínedžerskom veku. Dá sa teda prírodným spôsobom vyliečiť akné? Neem olej alebo tiež nimbový olej dokáže divy, ale iba ak sa používa správne. Naučte sa niekoľko spôsobov, ako využiť neem olej na liečbu akné.

Čo spôsobuje akné?

Existuje mnoho mýtov o tom, čo spôsobuje akné – stres, nedostatok čistoty, zlé stravovacie návyky… Všetko toto určite zhoršuje existujúce akné, ale nie je hlavnou príčinou pre jeho vznik.
Je veľa vecí o akné, ktoré nie sú ešte úplne objasnené. Napríklad nikto nevie, prečo sa u niektorých dospievajúcich vyvinie oveľa ťažšia forma akné ako u ostatných. Sú tiež oblasti, kde sa odborníci nevedia zhodnúť na významnosti vplyvu rôznych faktorov na vznik akné, napríklad úlohu, ktorú zohrávajú potraviny.

Čo vieme určite

Akné vzniká dôsledkom upchatia mazových žliaz, akné je zápal mazových žliaz tesne pod kožu. Akné vzniká, keď sa póry na koži upchajú prílišným množstvom mazu a odumretých buniek, a následne vznikne infekcia. Baktérie, ktoré spôsobujú infekciu, žijú prirodzene na koži. Obvykle nespôsobujú žiadne problémy. Problém vzniká až pri ich premnožení. Vo vážnych prípadoch môže dôjsť k vzniku infikovaných cýst a zjazveniu. Pupienky, hnisavé alebo čierne bodky, dôvod je vždy rovnaký – upchaté kožné póry.

Veľké množstvo kožného mazu upcháva póry a umožní baktériám rýchle množenie. 

Hlavnými príčinami tvorby akné sú teda: nadmerná tvorba kožného mazu a bakteriálna infekcia.

Významným dôvodom pre vznik akné je hormonálna nerovnováha. Hormóny regulujú tvorbu kožného mazu a ak sú v nerovnováhe, čo býva najčastejšie v puberte, vzniká akné. Puberta je obdobie, kedy hormóny prechádzajú veľkými zmenami. Chlapci sú náchylnejší k ťažším formám akné ako dievčatá, pretože chlapci majú vyššie hladiny hormónov. U dievčat je viac pravdepodobné, že budú trpieť pokračujúcim akné aj v dospelosti, pretože ženské hormóny sú viac náchylné k nerovnováhe.

Neem olej nedokáže opraviť túto hormonálnu nerovnováhu!

Ako funguje neem olej na akné

Ako ukázali výskumy, dôvod, prečo je neem olej užitočný na liečbu akné, je jeho účinnosť proti škodlivým baktériám, ktoré spôsobujú infekciu. Tiež znižuje zápal, ktorý spôsobuje začervenanie, opuch a bolestivosť. Tieto dve vlastnosti sú hlavné dôvody priaznivého účinku neem oleja pre akné.

Neem obsahuje aktívne zložky, ktoré sú veľmi podobné zložkám v bežných lekárenských produktoch na akné. Možno ste počuli, že na akné pomáha kyselina salicylová. V medicíne kyselina salicylová slúži na prípravu farmaceuticky významnej kyseliny acetylsalicylovej, ktorá sa používa hlavne ako antiflogistikum (Acylpyrín, Aspirin). Neem olej tiež obsahuje kyselinu salycilovú, ktorá znižujú začervenanie a zápal.

Kontrola a redukovanie škodlivých baktérii je jedným z cieľov úspešnej liečby akné. Výskumné štúdie ukázali, že všetky časti neem stromu sú silne anti-bakteriálne.

Ďalším cieľom je uviesť do rovnováhy hladiny kožného mazu.
To je oblasť, kde je použitie Neem olej na akné môže byť kontraproduktívne. Nie preto, že neem olej je mastný, ale preto, že väčšina ľudí používa neem olej vo forme neem mydla. Mydlo môže spôsobiť nadmerné vysúšanie kože, a tak podporiť zvýšenú tvoru kožného mazu. Vyhnite sa teda agresívnym čistiacim prostriedkom na pleť. Uistite sa, že používate prírodne hydratačné mydlá na báze olejov.

Ako používať neem olej na liečbu akné

Neem sa dá kúpiť v mnohých formách, z ktorých všetky môžu byť použité na liečbu akné. Ja mám najradšej neem olej. Skúste nižšie uvedené tipy, kým nenájdete ten, ktorý vám najlepšie vyhovuje.

neem olej na liecbu akne

Upozorňujem, že neem olej má prenikavý zápach (mne to pripomína upraženú cibuľu), ktorý môže niekomu prekážať. Dá sa preraziť esenciálnymi olejmi z citrónovej trávy alebo levandule.

Neem olej môže ľahko tuhnúť aj pri nízkych izbových teplotách. Ak k tomu dôjde ponorte fľašu do teplej vody.

Aby sa zabránilo svrbeniu alebo páleniu, neem olej by mal byť vždy zriedený s iným nosným olejom, najlepšie kokosovým .

nimbovy olej na akne

Neem olej na akné

Zmiešajte 5 kvapiek neem oleja s 5 kvapkami kokosového oleja. Čistými prstami naneste na celú tvár alebo priamo na problematické miesta. Jemne masírujte cca 2 minúty. Nechajte pôsobiť cez noc. Ráno si tvár opláchnite vodou a osušte. Pravidelne opakuje, kým sa akné nezlepší.

Pasta na akné s neem oleja

Zmiešajte 5 kvapiek neem oleja, 1 kvapku rozmarínového oleja, 1 kvapku tea tree oleja a pol čajovej lyžičky bentonitového ílu tak, aby sa vytvorila hustá pasta. Pastu nanášajte priamo na pupienky a nechajte uschnúť. Majte na tvári tak dlho, ako je to možné, potom opláchnite.

Sprej na akné na chrbáte

Táto metóda je veľmi efektívna najmä na akné vyskytujúce sa na chrbáte alebo dekolte.
Zmiešajte 1 diel neem oleja s 1 diel oleja z hroznových jadier. Vmiešajte 2 diely kvalitného jablčného ocotu. Zmes nalejte do nádobky s rozprašovačom. Nastriekajte na postihnuté plochy a nechajte pôsobiť tak dlho, ako je možné. Opláchnite vodou.

Pamätajte, že akné je komplexný zdravotný stav. Každý prípad akné je iný a niekedy môže byť trochu zložitejšie prísť na najlepšiu liečbu.