Kokosové maslo

kokosove maslo

Kokosové maslo je jedna z najunikátnejších potravín, ktoré môžete použiť pri príprave rôznych dobrôt. Nie je to kokosový olej, ale vynikajúca krémová zmes kokosového oleja a kokosu, ktorá sa dá jednoducho vyrobiť. Prečítajte si recept, ako si vyrobiť domáce kokosové maslo a kokosovú „nutellu“.

Vopred upozorňujem, že kokosové maslo je prudko návykové.

kokosove maslo navod na vyrobu

Recept na kokosové maslo

Ingrediencie:

  • 3 balenia strúhaného kokosu (najlepšie takého, ktorý nebol zbavený oleja)
  • 3 lyžice panenského kokosového oleja
  • výkonný mixér

suseny kokos

Postup:

1. Nasypte do mixéra strúhaný kokos v takom množstve, ako vám dovoľuje nádoba.

2. Pridajte lyžicu kokosového oleja a mixujte. (Ak máte strúhaný kokos, ktorý nebol zbavený oleja, nemusíte pridávať kokosový olej.)

3. Mixujte. Keď hmota zmenší svoj objem, pridajte ďalší strúhaný kokos a kokosový olej.

4. Pokračujte v mixovaní a pridávaní surovín, kým neminiete všetok strúhaný kokos. Mixujte tak dlho, aby bola hmota nádherne krémová a iba mierne zrnitá.

recept na kokosove maslo

5. Hotové kokosové maslo preložte do prevarenej sklenenej nádoby a zatvorte. Výborne sa na to hodia poháre od kokosového oleja.

Rozdiel medzi kokosovým olejom a kokosovým maslom

Kokosové maslo sa vyrába z kokosovej dužiny, ktorá sa mixuje, až kým nepustí svoj kokosový olej. Rozdiel medzi maslom a olejom z kokosu je v konzistencii, farbe a chuti. Kokosové maslo je mierne zrnité a krémové, má plnú kokosovú chuť aj vôňu a nie je také perleťovo biele, ako panenský kokosový olej. Podľa toho, kde budete kokosové maslo skladovať, jeho konzistencia bude tuhšia lebo menej tuhá, podobne ako kokosový olej. Na rozdiel od panenského kokosového oleja sa kokosové maslo príliš nehodí na natieranie na telo a starostlivosť o vlasy.

rozdiel medzi kokosovym olejom a kokosovym maslom

TIP: Ak pridáte kvalitné práškové kakao a trochu medu, môžete si vyrobiť domácu kokosovú „nutellu“.

Použite kokosového masla 

Najčastejšie sa kokosové maslo používa na prípravu dezertov alebo ako nátierka. Ja ho vyjedám len tak lyžičkou, keď mám chuť na niečo delikátne.

maslo z kokosu

Zdravé kokosové maslo

Určite stojí za zmienku, že kokosový olej je najbohatším prírodným zdrojom kyseliny laurovej, jednej z prevládajúcich tukov v ľudskom materskom mlieku. Tento cenný tuk pomáha chrániť dieťa proti hubovým a vírusovým infekciám, čím im šancu vybudovať si svoje prirodzenej imunity, takže ho môžu jesť aj úplne maličké bábätká. V podobe kokosového masla deťom náramne chutí.

Ak si nechcete robiť kokosové maslo, dá sa aj kúpiť pod názvom kokosová manna, kokosový krémový koncentrát alebo kokosová nátierka. Vždy pozorne čítajte zloženie!