Ako riešiť zarastajúce chĺpky

ako riesit zarastajuce chlpky

Zarastajúce  chĺpky sú jedným z najčastejších problémov, ktorý rieši prakticky každý, kto sa pravidelne holí alebo epiluje. Zarastanie chĺpkov na nohách sa najčastejšie tvorí na lýtkach, vnútornej strane stehien, pod kolenami a okolo slabín. Aby vás tento problém trápil čo najmenej, máme pre vás návod, ako si s jeho odstránením poradiť.

Holenie a zarastajúce chĺpky

Prečo chĺpky zarastajú?

Zarastenie chĺpkov je spôsobené zle zakriveným rastom chĺpku z vlasového folikulu. Pri holení dochádza k mikrotraumám v oblasti vlasového folikulu a následne k zápalu. Tam, kde je koža veľmi jemná, sa týmto drobným poraneniam nie je možné vyhnúť. Do miesta poranenia sa dostanú baktérie, ktoré môžu vyvolať hnisanie podobne ako pri akné.

Ako riešiť zarastajúce chĺpky

Zarastený chĺpok musíte uvoľniť

1. Začnite teplým kúpeľom. Pokožka zvláčnie, vlasové folikuly sa otvoria a zarastajúce chĺpky pôjdu odstrániť oveľa ľahšie a efektívnejšie. Ak nemáte čas na vaňu, ponorte do teplej vody čistú handričku a prikladajte ju na postihnuté miesto min. 10-15 minút. Vodu pritom udržujte stále teplú.

2. K samotnému odstráneniu chĺpku použite kvalitnú pinzetu, ktorú musíte vydezinfikovať. Ponorte ju na niekoľko minút do čistého alkoholu (napr. vodky, ražnej, alebo najlacnejšie do čistého liehu)  a potom ju utrite dosucha kúskom sterilnej gázy. Starostlivo vypínajte kožu v okolí chĺpka, až kým ho nebudete môcť pinzetou zachytiť. Len čo chĺpok udržíte, vytiahnite ho von. Týmto spôsobom odstráňte aj všetky ostatné. POZOR: Ak zarastajúce chĺpky odstránite nešetrným spôsobom a dôjde k mechanickému narušeniu pokožky, často sú tieto miesta aj po zhojení tmavšie ako okolitá pokožka.

3. Postihnuté miesto si po zákroku nezabudnite vydezinfikovať. Postačí vám k tomu 3 % peroxid vodíka v spreji alebo akékoľvek iné antiseptikum. Takto ošetrená pokožka zostane pekná, a hlavne sa vylúči možnosť neskoršej infekcie.

Ako predchádzať zarastaniu chĺpkov?

Najlepšia prevencia proti zarastaniu chĺpkov je peeling. Robte ho deň pred epiláciou pomocou peelingovej rukavice, peelingovej kefy alebo lufy. (Pri niektorých modeloch epilátorov býva súčasťou balenia.) Dôkladným jemným peelingom sa zbavíte odumretých kožných buniek, ktoré bývajú hlavným vinníkom zarastania chĺpkov – práve v nich sa totiž držia baktérie. Ak zvolíte peeling pomocou peelingového krému, nepoužívajte taký, ktorý obsahuje alkohol! Vyhnite sa aj telovým mliekam a gélom po holení, ktoré obsahujú alkohol. Takéto výrobky zhoršia zarastanie chĺpkov, pretože vysušujú a uzatvárajú póry.

Epilátor udržujete v čistote. (Pred a po použití ho vydezinfikujte.)

Po epilácii ošetrite pokožku detským olejčekom s azulénom alebo panenským kokosovým olejom .

Ak dáte na tieto rady, uvidíte, že vám budú chĺpky zarastať iba výnimočne.

ako si oholit nohy